GUS podał dane o koniunkturze
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej kształtuje się w lutym na
niższym poziomie niż odnotowano przed miesiącem i przed rokiem - wynika z czwartkowego komunikatu
GUS.
21.02.2013 | aktual.: 21.02.2013 14:58
"W lutym na niewielkie pogorszenie wartości wskaźnika syntetycznego w stosunku do stycznia wpływa spadek wartości jego składowych w handlu, usługach i przemyśle przy utrzymaniu się wartości składowej w budownictwie. W porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku, wszystkie składowe wskaźnika uległy obniżeniu, szczególnie w zakresie handlu i usług" - napisano w komunikacie.
"W porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano niewielki spadek ocen diagnostycznych oraz utrzymanie się - prognostycznych. Zarówno oceny diagnostyczne jak i prognostyczne były niższe niż przed rokiem" - dodano.
GUS: nieznaczna poprawa ocen koniunktury w przemyśle w lutym
W lutym oceny koniunktury w przemyśle poprawiły się do poziomu minus 8 wobec minus 9 w styczniu - podał GUS. Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc., wobec odpowiednio 13 proc. i 22 proc. przed miesiącem.
"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lutym oceniany jest negatywnie, podobnie jak w styczniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. Sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, nieco gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych w styczniu. W najbliższych miesiącach ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć" - napisano w komunikacie GUS.
Zdaniem autorów badania, na negatywne oceny portfela zamówień ogółem wpływa w większym stopniu ograniczenie krajowego niż zagranicznego portfela zamówień.
"Przedsiębiorcy sygnalizują spadek produkcji nieco mniejszy niż w styczniu. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość nieznacznej poprawy. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Poziom należności od kontrahentów zmniejsza się nieco wolniej niż w styczniu" - napisano.
"Sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, nieznacznie gorzej niż w styczniu. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia mniejsze od zapowiadanych w styczniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie rosnąć" - dodano.
GUS: oceny koniunktury w budownictwie
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest w lutym 2013 roku nieco mniej pesymistycznie niż w styczniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat - wynika z opublikowanych w czwartek badań GUS.
W lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 30 wobec minus 33 w styczniu.
"Poprawę koniunktury sygnalizuje 9 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 39 proc. (przed miesiącem odpowiednio 7 proc. i 40 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie.
Z badań wynika, że utrzymują się niekorzystne oceny portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, przy nieco bardziej pesymistycznych opiniach dotyczących sytuacji finansowej.
"Odpowiednie prognozy są mniej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nadal są sygnalizowane duże opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe" - podaje GUS.
Badania wskazują również, że dyrektorzy planują znaczące, choć mniejsze niż prognozowano w ubiegłym miesiącu, ograniczanie zatrudnienia.
GUS podaje, że przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w styczniu.
"Spośród badanych podmiotów 19 proc. (przed rokiem 21 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą" - wynika z badań.
"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, nieco bardziej znaczącego niż oczekiwano przed rokiem" - informuje GUS.
GUS: w lutym koniunktura w handlu lepiej mdm, gorzej rdr
W lutym 2013 r. ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest lepiej niż w styczniu, ale wciąż negatywnie i gorzej niż w analogicznych miesiącach poprzednich ośmiu lat - podał GUS w komunikacie.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lutym na poziomie minus 14 (w styczniu minus 17). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 26 proc. (przed miesiącem odpowiednio 10 proc. i 27 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieco mniej negatywnie niż w styczniu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat" - napisano w komunikacie.
"Bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej negatywnie niż przed miesiącem, natomiast odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od przewidywań formułowanych przed miesiącem" - dodano.
"Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie podobnym do oczekiwanego w styczniu" - napisano.
Z komunikatu wynika, że bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej negatywnie niż przed miesiącem, natomiast odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od przewidywań formułowanych w styczniu.
"Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców, choć może być ono mniejsze niż zapowiadano przed miesiącem" - dodano.
"Jednostki sygnalizują nieznacznie mniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżących cen towarów, natomiast przewidywania w tym zakresie wskazują na możliwość wzrostu w tempie zbliżonym do prognozowanego w styczniu" - napisano.
Z komunikatu wynika, że spadek zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może utrzymać się na poziomie zbliżonym do prognozowanego w styczniu.
Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym w lutym 2013 roku wyniósł minus 7 wobec minus 8 w styczniu - wynika z komunikatu GUS. Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 22 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
GUS: niekorzystna ocena koniunktury w branży usługowej
W lutym, podobnie jak w styczniu, większość przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego.
W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 9 (przed miesiącem minus 13).
"Poprawę koniunktury odnotowuje 13 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 22 proc. (w styczniu odpowiednio 10 proc. i 23 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż oceniane są mniej niekorzystnie niż w styczniu, utrzymują się negatywne oceny sytuacji finansowej. Przewidywania w tym zakresie są mniej pesymistyczne od prognoz sprzed miesiąca" - napisano.
"Utrzymuje się niewielki spadek bieżących cen usług, również w najbliższych miesiącach mogą one ulec nieznacznemu obniżeniu. Planowane na najbliższe trzy miesiące redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż prognozowano w styczniu" - dodano.
W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 7 (przed miesiącem minus 10).
"Poprawę koniunktury odnotowuje 13 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 20 proc. (w styczniu odpowiednio 14 proc. i 24 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Niewielka poprawa negatywnych ocen koniunktury wynika z mniej pesymistycznych prognoz popytu i sytuacji finansowej oraz pozytywnych (po raz pierwszy od sześciu miesięcy) sprzedaży" - napisano.
"Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa są oceniane bardziej niekorzystnie niż przed miesiącem. Sygnalizowany jest niewielki wzrost bieżących i przyszłych cen usług. Planowane w tej grupie jednostek redukcje zatrudnienia są mniejsze od przewidywanych w styczniu" - dodano.
W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 7 (przed miesiącem plus 9).
"Poprawę koniunktury odnotowuje 17 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 10 proc. (w styczniu odpowiednio 18 proc. i 9 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mniej optymistyczne oceny koniunktury są związane z bardziej pesymistyczną diagnozą dotyczącą popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Prognozy sytuacji finansowej są negatywne, gorsze od pozytywnych przewidywań ze stycznia" - napisano.
"Dyrektorzy jednostek spodziewają się, że przyszły popyt i sprzedaż będą rosnąć nieco szybciej niż oczekiwali przed miesiącem. Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen. W tej grupie firm przewidywany jest niewielki spadek zatrudnienia" - dodano.
W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 20 (przed miesiącem plus 21).
"Poprawę koniunktury odnotowuje 27 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 7 proc. (w styczniu odpowiednio 28 proc. i 7 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy firm zgłaszają wzrost bieżącego popytu, utrzymują się pozytywne oceny sprzedaży i sytuacji finansowej. Również odpowiednie przewidywania są optymistyczne" - napisano.
"Sygnalizowany jest niewielki spadek bieżących i przyszłych cen. Planowane w tej grupie jednostek redukcje zatrudnienia są mniejsze niż przewidywano w styczniu" - dodano.