Trwa ładowanie...

GUS podał dane o produkcji przemysłowej

GUS podał informacje dotyczące produkcji przemysłowe. Dane o kondycji polskiej gospodarki niemiło zaskoczyły!

GUS podał dane o produkcji przemysłowejŹródło: Jupiterimages
d4bhz3r
d4bhz3r

Główny Urząd Statystyczny podał informacje dotyczące produkcji przemysłowe. Dane o kondycji polskiej gospodarki niemiło zaskoczyły!

Licząc rok do roku produkcja w czerwcu wzrosła o 2 proc. Licząc miesiąc do miesiąca Główny Urząd Statystyczny odnotował wzrost o 1,1 proc. Są to zaskakujące dane. Analitycy oczekiwali wzrostu rok do roku na poziomie 5,5 proc. - 6 proc. W stosunku do maja oczekiwali 5,5 proc. wzrostu.

- Nie jest to jednak duży spadek; do euro i dolara ruchy są naprawdę minimalne - mówi WP Piotr Bujak, ekonomista banku Zachodniego WBK. Jego zdaniem dane o produkcji są rzeczywiście zaskakujące, ale nie należy na tej podstawie wyciągać zbyt daleko idących wniosków. - Pamiętajmy, że w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z dużym odbiciem. Poza tym pamiętajmy, że jest to wskaźnik bardzo wrażliwy na wahania, niekiedy wystarczy, że nie zostanie zrealizowane jedno duże zlecenie i już to odbija się na jego wartości - uspokaja.

W następstwie danych złoty stracił nieco na wartości. Większą reakcję można dostrzec na giełdzie. WIG20 spadł o 8 punktów.

d4bhz3r

"Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych była w czerwcu br. o 2,0 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano najwyższy wzrost w 2010 r. – o 14,3 proc.) i o 1,1 proc. wyższa w porównaniu z majem br." - czytamy w komunikacie GUS.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w czerwcu o 4,5 proc. licząc rok do roku, a miesiąc do miesiąca spadła o 2,2 proc. - poinformował GUS.

W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 23 (spośród 34) działach przemysłu. "M.in. w produkcji metali – o 22,1 proc., wyrobów z metali – o 20,5 proc., mebli – o 18,7 proc., wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych – o 16,9 proc. (po wysokim wzroście w poprzednim miesiącu – o 26,7 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 10,0 proc. oraz urządzeń elektrycznych – o 8,3 proc. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku wystąpił w 11 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 30,5 proc. (przy wzroście w ub. roku – o 97,6 proc.), maszyn i urządzeń – o 11,5%, wyrobów farmaceutycznych – o 6,8% oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 3,2 proc." - czytamy w komunikacie GUS.

W okresie styczeń-czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 7,4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

d4bhz3r

GUS podał również dane o cenach produkcji przemysłowej. W czerwcu wzrosły o 5,6 proc. rdr, po wzroście o 6,3 proc. rdr w maju po korekcie, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w czerwcu wzrosły o 5,6 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc.

(fot. GUS)
Źródło: (fot. GUS)
d4bhz3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bhz3r