GUS potwierdza. Tak Polacy są nabijani w butelkę
Na rynku obserwujemy zwiększoną częstotliwość zmian dotyczących wielkości opakowań, a także składu lub innych cech produktów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
15.03.2023 11:39
Główny Urząd Statystyczny podał w środę inflację za luty 2023 r. Wyniosła ona 18,4 proc. rok do roku. To najwyższy odczyt od grudnia 1996 r. A także pierwszy, podczas którego zastosowano nowy koszyk inflacyjny. To na jego podstawie wyliczana jest zmiana cen usług i towarów. Jest to konieczne, by zapewnić dokładny odczyt.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chodzi o to, by jak najdokładniej odwzorować sposób, w jaki statystyczny Polak wydaje pieniądze. Podczas przygotowywania zmian na 2023 rok poza nazwą towaru lub usługi, dla którego notowane są ceny w okresach miesięcznych, GUS szczególną uwagę zwrócił na specyfikację podstawowych cech jakościowych, takich jak np. gramatura, skład surowcowy, marka, typ, model czy producenta danego towaru.
Taka weryfikacja pozwala na uwzględnianie procesów związanych z tzw. "skimpflacją" lub "shrinkflation" czyli zjawiskiem, w wyniku którego na rynku obserwujemy zwiększoną częstotliwość zmian dotyczących wielkości opakowań, a także składu lub innych cech produktów ujmowanych w badaniu m.in. w kategoriach żywność i napoje - napisano w komunikacie. Mówić prościej: płacimy coraz więcej za towary, których w opakowaniu jest coraz mniej. Konsumenci obserwują te zmiany już od wielu miesięcy.
GUS podał, że w przypadku większości badanych pozycji obserwuje i zbiera główne parametry jakościowe, w tym jednostkę miary.
Zmiany w opakowaniach są zatem uwzględniane na bieżąco poprzez przeliczanie cen do ustalonej jednostki miary - napisano.
Zobacz także
GUS podał, że w 2023 roku do badania włączone zostały nowe towary i usługi m.in. z zakresu medycznych badań diagnostycznych, rekreacji, usług cateringowych, usług kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Ograniczono natomiast próbę w zakresie niektórych kategorii usług jak np. naprawy mebli czy sprzętu sportowego.
Cukier droższy o 85 proc. To się stało w rok
Co w lutym zdrożało najbardziej? Jak podał GUS, ceny żywności poszły w górę o 24 proc. r/r, a użytkowanie mieszkania i nośniki energii – o 22,7 proc.
Rozglądając się po sklepowej półce, uderza po oczach zwłaszcza cena cukru, który z ciągu roku zdrożał aż o 85 proc.! Za mięso wieprzowe płacimy obecnie o 33 proc. więcej, mleko jest droższe o 37 proc., w przypadku ryżu notujemy wzrost o 29 proc.
GUS zrewidował także odczyt styczniowej inflacji, który wstępnie wyniósł 17,2 proc. Po przeszacowaniu finalnie inflacja w styczniu 2023 r. wyniosła 16,6 proc. i 2,5 proc. m/m.