GUS: produkcja przemysłowa w lutym o 6,7 proc. rdr (opis3) (korekta)
#
w depeszy z 17 marca w 4. akapicie poprawiamy dane dotyczące produkcji przemysłowej za styczeń
#
18.03.2016 10:35
18.03. Warszawa (PAP) - Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 6,7 proc. w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym o 6,8 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.
Wyniki skomentował dla PAP minister finansów Paweł Szałamacha. "Dobre dane GUS za luty dotyczące produkcji i aktywności konsumentów w tym miesiącu odzwierciedlają wysoki poziom optymizmu co do rozwoju sytuacji gospodarczej. Poprawa nastrojów wynika ze wzrastających płac oraz oczekiwań na pozytywny efekt programu 500+. Jestem przekonany, że prognoza wzrostu PKB zostanie zrealizowana" - zaznaczył.
Ceny produkcji przemysłowej w lutym spadły rdr o 1,4 proc.
W styczniu wzrost produkcji wyniósł 1,4 proc. w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym nastąpił spadek o 8,0 proc.
GUS podał też, że w okresie styczeń-luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 3,2 proc.
W stosunku do lutego ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu.
Najbardziej w produkcji wyrobów tekstylnych - o 24,1 proc., mebli - o 17 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 13,8 proc., wyrobów z metali - o 13,4 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 13,1 proc., odzieży - o 12,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 11,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 10,9 proc.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lutym ub. roku, wystąpił w 5 działach, m.in. w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 5 proc. oraz w produkcji maszyn i urządzeń - o 2,4 proc.
Jak podkreślają analitycy Raiffeisen Bank Polska, czwartkowe dane GUS o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej potwierdziły, że ich styczniowe rozczarowujące wyniki były jednorazowe.
"Zarówno produkcja przemysłowa, jak i sprzedaż detaliczna przebiły nasze, jak i rynkowe oczekiwania. Dynamika produkcji wspięła się na poziom 6,7 proc. r/r wobec 1,4 proc. miesiąc wcześniej, przede wszystkim dzięki dobremu wynikowi sektora przetwórstwa przemysłowego, który wzrósł o 8,1 proc. r/r." - napisali w komentarzu.
Zauważyli, że od listopada ubiegłego roku "niezmiennie" w sferze spadków pozostaje wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę.
"Wzrosty produkcji odnotowało 29 branż wobec zaledwie 21 miesiąc wcześniej. Wśród liderów wzrostów znalazło się wiele branż o silnym udziale eksportu w finalnej sprzedaży (meble, pojazdy samochodowe, wyroby gumowe), ale także takie sekcje jak wyraźnie poprawiające się w ostatnich miesiącach wyniki produkcja tekstylna i produkcja odzieży" - dodali.