GUS: stopa bezrobocia w sierpniu - 8,5 proc. (opis)

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 8,5 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Zarejestrowanych bezrobotnych było o 1,1 proc. mniej niż w lipcu br.

W lipcu bezrobocie wyniosło 8,6 proc.

W końcu sierpnia w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln 346,9 tys., co oznacza, że było ich mniej w porównaniu z lipcem o 1,1 proc., tj. o 14,6 tys., a w porównaniu z sierpniem ub. roku mniej o 13,9 proc., czyli o 216,6 tys. osób.

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 5,2 proc. w woj. wielkopolskim do 13,9 proc. w woj. warmińsko-mazurskim.

W porównaniu z lipcem br. bezrobocie spadło w większości województw (po 0,1 pkt proc.); wzrosła jedynie w województwie podkarpackim (o 0,1 pkt proc do 11,6 proc.), a w woj. opolskim, podlaskim i pomorskim - nie uległa zmianie.

Z kolei w porównaniu z sierpniem ub. roku stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach. Najbardziej - w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (po 2,2 pkt proc.), a w najmniej - w opolskim (o 0,9 pkt proc.).

W strukturze bezrobotnych zarejestrowanych udział kobiet w końcu sierpnia br. był wyższy niż przed rokiem o 1,1 pkt proc. i wyniósł 54,4 proc. Zwiększył się też udział osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku (o 0,1 pkt proc. do 86,3 proc.) oraz osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych (o 0,2 pkt proc. do 30,5 proc.). Zmniejszył się natomiast odsetek osób dotychczas niepracujących (o 1,0 pkt proc. do 15,0 proc.) oraz absolwentów (o 0,2 pkt proc. do 2,8 proc.).

W sierpniu br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 138,3 tys. ofert pracy, o 7,4 proc. więcej niż przed miesiącem i o 16,1 proc. więcej niż przed rokiem. Liczba ofert z sektora publicznego zwiększyła się w skali miesiąca, ale zmniejszyła w skali roku, a z prywatnego - była wyższa zarówno przed miesiącem, jak i w sierpniu ub. roku. Oferty z sektora publicznego stanowiły 11,0 proc. ogółu ofert (wobec 8,5 proc. w lipcu i 13,1 proc. przed rokiem).

W sektorze przedsiębiorstw w sierpniu br. pracowało 5 mln 760,7 tys. osób; zatrudnienie było w nim o 3,1 proc. większe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 3,2 proc. w lipcu br.). Najbardziej zwiększyło się zatrudnienie w administrowaniu i działalności wspierającej (o 9,5 proc.) oraz informacji i komunikacji (o 7,6 proc.).

Wzrost zatrudnienia (w granicach 4,9 proc. - 2,3 proc.) notowano również w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, zakwaterowaniu i gastronomii, transporcie i gospodarce magazynowej, przetwórstwie przemysłowym, handlu; naprawie pojazdów samochodowych oraz dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji. Utrzymał się spadek zatrudnienia w górnictwie i wydobywaniu (o 7,2 proc.), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 2,8 proc.), obsłudze rynku nieruchomości (o 1,1 proc.) oraz budownictwie (o 1,0 proc.).

W sierpniu br. wyższy niż przeciętny wzrost zatrudnienia w skali roku obserwowano m.in. w firmach zajmujących się produkcją mebli (o 6,2 proc.), produkcją wyrobów z metali (o 5,8 proc.), produkcją wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 5,6 proc.), transportem lądowym i rurociągowym (o 5,5 proc.) oraz produkcją pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 5,3 proc.). Niższe niż rok temu zatrudnienie notowano w przedsiębiorstwach zajmujących się wydobywaniem węgla kamiennego i węgla brunatnego (o 7,4 proc., wobec spadku o 13,9 proc. przed rokiem), produkcją odzieży (o 2,2 proc.), budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,9 proc.) oraz budową budynków (o 1,1 proc.); nieznaczny spadek notowano również w robotach budowlanych specjalistycznych (o 0,1 proc.).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)