Trwa ładowanie...
dp2pecl

GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wyniósł -1 pkt w lutym

Warszawa, 20.02.2015 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w lutym na poziomie minus 1 pkt, tj. wzrósł o 2 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Share
dp2pecl

Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 16% (przed miesiącem odpowiednio 14% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Poprawiają się, mimo to nadal niekorzystne, przewidywania dotyczące sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie diagnozy są pesymistyczne, najgorsze na przestrzeni ostatnich dziesięciu miesięcy. Ze względu na mniej niekorzystne prognozy sprzedaży, przy utrzymującym się nadmiernym poziomie zapasów towarów, planowany jest mniejszy niż przewidywano w styczniu spadek zamówień towarów u dostawców. Redukcje zatrudnienia mogą być nieznaczne, zbliżone do planowanych miesiąc wcześniej, i mniejsze od zapowiadanych w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat" - czytamy w komunikacie.

W lutym dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują nieznaczne przyspieszenie dynamiki cen.

dp2pecl

"Od początku ubiegłego roku w branży włókno, odzież, obuwie odnotowywane są optymistyczne oceny w tym zakresie (plus 7 - wzrost o 3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca). W lutym koniunktura oceniana jest optymistycznie również przez przedstawicieli branży pojazdy samochodowe (plus 2 - wzrost o 1 pkt proc.). Negatywnie koniunkturę oceniają jednostki z branż żywność (minus 7 - podobnie jak przed miesiącem) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 6 - wzrost o 6 pkt proc.)"- podał również GUS.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w lutym na poziomie plus 6 (plus 5 w styczniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 12% (przed miesiącem odpowiednio 18% i 13%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Zarówno oceny bieżącej sytuacji finansowej jak i jej prognozy są nieznacznie negatywne, choć mniej pesymistyczne od formułowanych w analogicznym okresie poprzednich trzech lat, a w przypadku przewidywań - także lepsze od prognoz ze stycznia. W porównaniu do ubiegłego miesiąca przedsiębiorcy wskazują na nieznaczne przyspieszenie dynamiki bieżących i przyszłych cen towarów, podał również Urząd.

(ISBnews)

dp2pecl

Podziel się opinią

Share
dp2pecl
dp2pecl