Trwa ładowanie...
d1jy32m

GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym wzrósł do +3 pkt w marcu

Warszawa, 20.03.2015 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w marcu na poziomie plus 3 pkt, tj. wzrósł o 4 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Share
d1jy32m

Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 15% (przed miesiącem odpowiednio 15% i 16%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Prognozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są optymistyczne po raz pierwszy od trzech miesięcy. Odpowiednie oceny bieżące są negatywne, najgorsze od marca 2014 r. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Mimo to, ze względu na korzystne prognozy sprzedaży, po trzech miesiącach ograniczania zamówień towarów u dostawców, w marcu zapowiadany jest ich wzrost" - czytamy w komunikacie.

Od grudnia ub.r. przedsiębiorcy planowali niewielkie ograniczanie liczby pracowników, w marcu nie przewidują zmian zatrudnienia. W najbliższych trzech miesiącach jednostki prognozują utrzymanie dynamiki cen towarów, podano także w materiale.

d1jy32m

"Od początku ubiegłego roku w branży tekstylia, odzież, obuwie odnotowywane są optymistyczne oceny w tym zakresie (plus 11 - wzrost o 4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca). W marcu koniunktura oceniana jest optymistycznie również przez przedstawicieli branży pojazdy samochodowe (plus 4 - wzrost o 2 pkt proc.). Odpowiednie opinie jednostek z branży żywność są lepsze niż przed miesiącem (0 - wzrost o 7 pkt proc.). Negatywnie koniunkturę oceniają jedynie przedstawiciele branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 6 - tak jak w lutym)."- podał również GUS.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w marcu na poziomie plus 9 (plus 6 w lutym). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 11% (przed miesiącem odpowiednio 18% i 12%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Po spadku sprzedaży odnotowanym w lutym (po raz pierwszy od jedenastu miesięcy), przedsiębiorcy wskazują na ponowny, choć nieznaczny, wzrost w tym zakresie. Odpowiednie prognozy są bardziej pozytywne od formułowanych przed miesiącem. Oceny sytuacji finansowej są niekorzystne od listopada ub. r., natomiast przewidywania są optymistyczne, lepsze od zgłaszanych w ostatnich sześciu miesiącach. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Przedsiębiorcy przewidują, że dynamika zmian cen towarów może być nieco wolniejsza od prognozowanej w lutym" - napisał również Urząd.

(ISBnews)

d1jy32m

Podziel się opinią

Share
d1jy32m
d1jy32m