GUS: Wskaźnik koniunktury w przemyśle wzrósł do 4,9 pkt w marcu
Warszawa, 21.03.2016 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w marcu br. na poziomie plus 4,9 pkt wobec plus 3 pkt w lutym, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,9% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 12% ( przed miesiącem odpowiednio 15,8% i 12,8%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 24,0 w marcu, plus 18,1 w lutym - oceny te są lepsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat), mebli (plus 20,5 w marcu, plus 16,4 w lutym - opinie bardziej optymistyczne niż w analogicznym miesiącu ostatnich ośmiu lat), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 19,8 w marcu, plus 14,9 w lutym - poprawa w stosunku do ocen zgłaszanych w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 18,3 w marcu, plus 15,3 w lutym - oceny te są lepsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat), wyrobów farmaceutycznych (plus 17,2 w marcu, plus 17,4 w lutym)." - czytamy w komunikacie.
Negatywne oceny koniunktury sygnalizują sygnalizują producenci odzieży (minus 8,3 w marcu, minus 8,5 w lutym - opinie te są mniej pesymistyczne niż w analogicznym miesiącu ostatnich siedmiu lat), skór i wyrobów ze skór (minus 1 w marcu, minus 7,9 w lutym, podał też Urząd.
(ISBnews)