Halicki: od marca-kwietnia 30 nowych usług na ePUAP-ie
Od marca-kwietnia osoby, które mają profil na ePUAP-ie, będą mogły za jego pośrednictwem np: zgłosić zgubienie dowodu osobistego, zawiadomić o zbyciu pojazdu czy złożyć wniosek o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego - zapowiada MAC.
05.02.2015 15:20
"Jesteśmy przekonani, że na przełomie marca i kwietnia będziemy mogli wprowadzać (na ePUAP-PAP) pakiet pierwszych 30 usług, a docelowo do końca roku ponad 100 nowych usług" - zapowiedział minister administracji i cyfryzacji, Andrzej Halicki na czwartkowej konferencji prasowej.
Podsekretarz stanu w MAC, Roman Dmowski doprecyzował, że w ramach pierwszego, wiosennego pakietu, będą dodawane usługi stosunkowo proste, jednak oszczędzające czas obywateli. "Będzie to np: zgłoszenie zagubienia dowodu osobistego czy rejestracyjnego, dopisanie do rejestru wyborców, zawiadomienie o zbyciu pojazdu, wydanie odpisu aktu urodzenia dziecka, złożenie wniosku o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. Mamy też drugą grupę usług, które są dedykowane dla instytucji pozarządowych np. składanie sprawozdań z realizacji zadań publicznych czy wniosek o udostępnienie informacji o środowisku" - powiedział Dmowski.
"Harmonogram prac wskazuje, że pełen katalog usług powinien zostać uruchomiony do końca września tego roku. Będziemy je sukcesywnie - w ramach odbierania od wykonawców - publikować na platformie" - dodał Dmowski.
Zdaniem Halickiego obecna jakość usług nie odpowiada oczekiwaniom obywateli. Z tego - jak przyznał - wynika stosunkowo mała liczba użytkowników, którzy mają profil zaufany na ePUAP-ie (ponad 350 tys.-PAP).
"Proces naprawczy platformy ePUAP, którą nazywamy ePUAP2 ma zapewnić powszechność dostępu do e-usług. Żeby uruchomić e-usługi, musimy mieć wiedzę i przekonanie, że jego wysoka wydajność - dzięki której wiele operacji będzie mogło być wykonywanych jednocześnie bez zakłóceń - nie będzie zagrożona" - powiedział minister.
Omawiając prace prowadzone nad poprawą wydajności platformy, Halicki poinformował, że do tej pory odbyły się trzy tury testów, z których ostatnia zakończyła się w ub. tygodniu. Dodał, że w lutym i marcu MAC chce przeprowadzić ostatnie testy, które mają doprowadzić do wyeliminowania wszystkich błędnych lub nieakceptowalnych operacji. "Musimy dojść do takiego pułapu wydajności, który da nam pełne przekonanie, że możemy wystartować z kampanią informacyjną do obywateli oraz z podpisywaniem umów bilateralnych z innymi instytucjami i wprowadzać kolejne usługi" - powiedział.
Zapowiedział również, że kampania informacyjna na temat ePUAP-u ma rozpocząć się na przełomie kwietnia i maja br.
To już kolejna próba poprawienia platformy uruchomionej w 2008 r. Według zeszłorocznych zapowiedzi MAC i Centrum Projektów Informatycznych, poprawiona i rozszerzona wersja ePUAP-u miała działać prawidłowo już w styczniu tego roku.