Handel na niższych poziomach
Po widocznej dominacji podaży w końcówce wczorajszej sesji za oceanem oraz mocno zniżkujących parkietach azjatyckich, przyszedł czas na rozpoczęcie wtorkowych zmagań w Warszawie. Przy takim splocie okoliczności, jedyny wariant, który był możliwy i został faktycznie zrealizowany, przewidywał dużo niższe rozpoczęcie notowań na GPW.
Takie otwarcie ustawiło w pewien sposób dzisiejszą sesję. Indeksy spędziły cały dzień daleko od poziomów notowanych wczoraj, a na rynku widoczna była niewielka zmienność, którą potwierdza choćby korytarz, wewnątrz którego przez całą dzisiejszą sesję poruszał się indeks WIG20 (2260-2285). Poziom 2260 punktów stanowił dzisiaj wsparcie, z którego kupujący trzykrotnie inicjowali dzisiaj kontrataki, zakończone ostatecznie obroną tego bastionu. Po rozpoczęciu notowań w Stanach nasz rynek trochę się „rozruszał”, jednak ten fakt nie wniósł nic do ostatecznego obrazu słabej pod względem zmienności sesji. WIG oraz WIG20 zakończyły wtorek na poziomach zbliżonych do otwarcia. Wartości indeksów to odpowiednio 39109,37 (-2,03%) oraz 2270,13 (-2,44%). Niewielkiej zmienności na rynku towarzyszyły obroty na poziomie 1,5 mld zł, w ponad 80% wygenerowane w wyniku handlu walorami 20 największych spółek.
Wśród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 Telekomunikacja Polska (15,47 zł; +0,26%) oraz Cyfrowy Polsat (14,69 zł; +0,62%) oparły się sile rażenia sprzedających. Relatywnie dobrą sesję mają za sobą Bioton (0,18 zł) oraz PGNIG (3,24 zł), które pozostały na poziomach poniedziałkowych. Pozostałe duże spółki ugięły się pod naporem niedźwiedzi (mających mocne argumenty w postaci przebiegu notowań na zagranicznych parkietach) i solidarnie zakończyły dzień w kolorze czerwonym. Najmocniej spadki odczuł sektor bankowy. Bardzo słabo zakończyły sesję Pekao (154,8 zł; -2,64%), BZWBK (184 zł; -3,16%), PKO BP (37,5 zł; -3,33%) oraz BRE (222,5 zł; -2,92%). Kurs niedawnego debiutanta PZU (330 zł; -3,65%) zniżkował dosyć mocno wpisując się w obraz spadającego rynku. Dodatkowym obciążeniem dla spółki mogą być odszkodowania, których należy się spodziewać w wyniku strat wyrządzonych przez powódź.
Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 często wykazują mniejsze straty przy gwałtownych zmianach kursów spółek dużych. Potwierdziło się to również dzisiaj. Licznik dla indeksu średnich spółek zatrzymał się dzisiaj na poziomie 2370,75 (-0,88%). W przypadku spółek małych był to poziom 11260,4 (-1,73%). Warto zainteresować się kursami tych spółek z wspomnianych grup, które pomimo prezentowanych dobrych wyników finansowych również stają się ofiarami spadkowych sesji. Przecenione podczas takich okresów walory spółek o mocnych fundamentach, będące w cieniu giełdowych gigantów jeżeli chodzi o obroty i o kapitalizację, mogą stanowić ciekawy pomysł inwestycyjny, mogący w przyszłości przynieść atrakcyjne wyniki.
Nastroje na światowych parkietach bez wątpienia faworyzują aktualnie obóz sprzedających. Ucieczka od aktywów ryzykownych nie służy ani polskiej walucie, ani rodzimym indeksom. Giełda w Warszawie, choć nie oparła się spadkom, to na tle parkietów zachodnioeuropejskich oraz tych z naszego regionu, wypadła dzisiaj całkiem nieźle. Z punktu widzenia zagranicznych inwestorów sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Denominowany w dolarach indeks WIG20 zniżkuje w ostatnim czasie w przyspieszonym tempie. W mojej opinii znajdujemy się blisko poziomów, z których byki przeprowadzą mocniejszy kontratak. Spadkowa korekta, widoczna w przypadku indeksu WIG20 (niemal 15%), który swoje lokalne szczyty ustanowił w połowie kwietnia, przeprowadzona w tak szybkim tempie, daje podstawy do wypatrywania w najbliższym czasie silniejszego odbicia. Niezmiennie zagrożeniem dla tego scenariusza jest utrzymująca się sytuacja makroekonomiczna i dalsze zwiększanie awersji do ryzyka.
Kacper Kędzior
makler DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |