Trwa ładowanie...

Handlowe niedziele 2019. Zakupy zrobimy tylko 15 razy

Zakaz handlu wchodzi w 2019 r. w kolejną fazę - sklepy mają być otwarte tylko w ostatnie niedziele każdego miesiące. Są jednak wyjątki - w niektóre miesiące sklepy w niedziele mogą się otworzyć nawet trzy razy. Niewykluczone też, że w 2019 r. zamknięte będą musiały pozostać sklepy, które świadczą usługi pocztowe.

Share
Handlowe niedziele 2019. Zakupy zrobimy tylko 15 razy
Źródło: WP.PL, fot: Mateusz Madejski
d45l1v1

Niedzielny zakaz handlu wszedł w życie w marcu 2018 roku i początkowo wywoływał sporo zamieszania. Sklepy w tym roku mogły być otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę. W praktyce jednak klienci często nie byli pewni, w którą niedzielę będą mogli zrobić zakupy.

W 2019 r. powinno być nieco prościej - zasadniczo sklepy będą otwarte po prostu w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: WP

Handlowe niedziele 2019. Świąteczne wyjątki

Wprowadzając zakaz handlu pomyślano jednak o świątecznych miesiącach - wtedy to w końcu klienci wyjątkowo często ruszają na zakupy, a i dla handlu to okres prawdziwych żniw. Zarówno więc w kwietniu, jak i w grudniu częściej będzie można zrobić niedzielne zakupy. W 2019 r. sklepy będą otwarte 14 i 28 kwietnia oraz 15, 22 i 29 grudnia.

d45l1v1

W 2020 roku niedzielny zakaz handlu ma być rozszerzony jeszcze bardziej. W ciągu całego roku sklepy będą otwarte tylko w siedem niedziel - poza świątecznymi miesiącami również w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Zakaz handlu. Od stycznia jeszcze mniej niedziel. Zobacz wideo:

Handlowe niedziele 2019. Stacje pozostaną otwarte, ale co z Żabkami?

Od początku do niedzielnego zakazu handlu dodano kilka wyjątków. Zamknięte nie muszą być na przykład stacje benzynowe, apteki i punkty apteczne czy punkty gastronomiczne. To prawdopodobnie się prędko nie zmieni. Nie wiadomo, czy jednak w 2019 r. otwarte w niedziele będą mogły być także placówki pocztowe. Za takie uznają się niektóre sklepy sieci Żabka - i otwierają się również w niehandlowe niedziele. To bardzo irytuje związki zawodowe, które chcą uszczelnienia zakazu. Pojawił się już w tej sprawie zresztą projekt, ale jego losy są ciągle niepewne.

"Solidarność" chciała też rozszerzenia zakazu na na przykład późne godziny wieczorne w soboty. I losy tego pomysłu nie są ciągle przesądzone. Tymczasem z sondaży wynika, że Polacy raczej nie są zwolennikami zamkniętych sklepów w ostatni dzień tygodnia. Z sondażu dla "Super Expressu" wynika, że 45 proc. ankietowanych chciałoby przywrócenia handlu we wszystkie niedziele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45l1v1

Podziel się opinią

Share
d45l1v1
d45l1v1