Trwa ładowanie...
dyru3sw

Hausner rozczarowany podpisaniem przez prezydenta ustawy o emeryturach górniczych

Były wicepremier Jerzy Hausner, wiceszef
Partii Demokratycznej - demokraci pl., wyraził rozczarowanie
podpisaniem przez prezydenta ustawy o emeryturach górniczych. Jego
zdaniem, jest to przyjęcie zobowiązania na kilkadziesiąt lat bez
wskazania źródła jego finansowania.

dyru3sw
dyru3sw

_ Jestem bardzo rozczarowany tą decyzją. Prezydent dokłada się tym samym do rozmontowywania reformy emerytalnej, wielokrotnie przez niego chwalonej i wspieranej podpisywanymi wcześniej ustawami. Interpretuję to tak, że prezydent przedłożył doraźne interesy polityczne nad interes publiczny. Poparcie dla Włodzimierza Cimoszewicza i SLD okazało się dla Aleksandra Kwaśniewskiego ważniejsze niż Polska _ - powiedział Hausner. Wcześniej Hausner wraz z grupą ekspertów i ekonomistów zwrócił się do prezydenta o zawetowanie ustawy.

Jak podkreślił, zagwarantowane w ustawie zobowiązania górnicze będzie trzeba sfinansować bądź przez podniesienie składek na ubezpieczenie, bądź poprzez podwyżkę podatków. W obydwu tych przypadkach przełoży się to na wzrost kosztów pracy.

_ Gdyby chciano sfinansować ustawę podniesieniem składki na ubezpieczenia społeczne, składka musiałaby wzrosnąć do 2 pkt proc.; to oznacza, że każdy odprowadzający składkę od swoich wynagrodzeń musiałby zapłacić miesięcznie o blisko 30 zł więcej _ - powiedział Hausner.

Natomiast - jak zaznaczył - jeśli przyszłe rządy nie znajdą źródła sfinansowania przyjętych w ustawie zobowiązań, wzrośnie dług publiczny. W tej sytuacji rynki finansowe, pożyczając nam pieniądze, będą żądać wyższej ceny, co zwiększy koszty obsługi długu.

dyru3sw

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał w środę nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) oraz ustawy Karta Nauczyciela - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta. Ustawa przedłuża prawa górników do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią, bez względu na wiek.

Według ostatnich wyliczeń Ministerstwa Polityki Społecznej, łączne koszty wprowadzenia ustawy wyniosą 93 mld zł w ciągu 15 lat. Ponadto - zdaniem resortu - powstanie odrębny system emerytalny dla górników, w którym będą otrzymywać oni pełną emeryturę z FUS oraz dodatkowo z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE)
, co nie przysługuje innym ubezpieczonym.

dyru3sw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyru3sw