Hickiewicz: Najwięcej problemów w firmach - z umowami o pracę

Podczas kontroli PIP w firmach najwięcej problemów dotyczy umów o pracę - mówiła w Sejmie w piątek Główny Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz. W jej ocenie należy tak zmienić prawo, by Inspekcja mogła skutecznie egzekwować zawarcie z pracownikiem umowy o pracę.

10.10.2014 12:55

"Warto zastanowić się nad ustanowieniem domniemania istnienia stosunku pracy dla osób wykonujących pracę najemną" - zaznaczyła, zgłaszając postulat wprowadzenia do polskiego prawa instrumentów, które pozwoliłyby na skuteczne egzekwowanie od pracodawców obowiązku zawarcia umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy.

Jak mówiła, powinno się też doprowadzić do wprowadzenia zapisu regulującego, na jaki okres mogą być zawierane umowy na czas określony z jednym pracodawcą.

W piątek Sejm wysłuchał informacji Hickiewicz o działalności PIP w 2013 r. Inspektorzy pracy przeprowadzili w tym czasie 89,8 tys. kontroli u ponad 69 tys. pracodawców i innych podmiotów, na rzecz których pracę świadczyło 4 mln osób. Ponad połowę skontrolowanych firm stanowiły mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające nie więcej niż dziewięciu pracowników.

W 2013 r. PIP stwierdziła 88,6 tys. wykroczeń przeciwko prawom pracowników i nałożyła ok. 19 tys. grzywien na ponad 22,5 mln zł. Do sądów trafiło ponad 3,7 tys. wniosków o ukaranie, a sądy orzekły w sumie 7,4 mln zł grzywien wobec ponad 3,4 tys. osób. W związku z naruszeniami przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wydano 314,5 tys. decyzji, większość dotyczyła przygotowania pracowników do pracy, stanowisk pracy oraz maszyn i urządzeń.

Większość stwierdzonych w 2013 r. nieprawidłowości dotyczyła sposobu zatrudniania, wypłaty świadczeń pracowniczych oraz czasu pracy. Inspektorzy pracy zweryfikowali 44 tys. umów cywilnoprawnych w prawie 9 tys. firm. Stwierdzili, że co piąta umowa została zawarta w warunkach właściwych dla umowy o pracę.

Pracodawcy nie wypłacali też pracownikom wynagrodzeń - w 2013 r. do Inspekcji napłynęło ponad 24 tys. skarg w tej sprawie. Co trzeci pracodawca, spośród ok. 1,8 tys. skontrolowanych, nie wypłacał pracownikom wynagrodzenia za pracę (14 proc.) bądź nie przestrzegał terminu wypłaty (15 proc.).

Inspektorzy zweryfikowali też legalność zatrudnienia ok. 178 tys. polskich obywateli; różnego rodzaju uchybienia stwierdzili w co drugiej spośród 22,5 tys. skontrolowanych firm. Nielegalne zatrudnienie lub nielegalną inną pracę zarobkową ujawniono w co piątej skontrolowanej firmie. PIP wykazała nielegalne zatrudnienie 494 cudzoziemców, najwięcej z Ukrainy - 357 osób.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)