Trwa ładowanie...

Historyczne porozumienie. Morawiecki: osiągnęliśmy to, co chcieliśmy

Jest zgoda w sprawie budżetu oraz pakietu dla gospodarki. - To był długi maraton, przełamaliśmy różne kryzysy w sprawie uzgodnienia budżetu. Europa potrzebuje zastrzyku inwestycyjnego - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Share
Historyczne porozumienie. Morawiecki: osiągnęliśmy to, co chcieliśmy
Źródło: PAP/EPA
d1pr5bp

- Wspólna praca Grupy Wyszehradzkiej doprowadziła do sukcesu, który możemy przedstawić. To zarówno sukces finansowy, jak i dla architektury nadzoru - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki. - Chcieliśmy, aby te sumy były jak najwyższe - dodał.

- Dziś warto być Polakiem, byliśmy żołnierzami w zespole Mateusza Morawieckiego - mówił z kolei węgierski premier Wiktor Orban.

d1pr5bp

<a href="https://www.money.pl/gospodarka/szczyt-ue-ws-budzetu-charles-michel-ma-kolejna-propozycje-6534203623495809a.html">Czytaj: Szczyt UE ws. budżetu. Charles Michel ma kolejną propozycję</a>

Przypomnijmy, unijni przywódcy uzgodnili, że budżet wyniesie 1 bln 74 mld euro, zaś fundusz odbudowy europejskich gospodarek po pandemii COVID-19 - 750 mld euro w formie dotacji i pożyczek.

- 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach. Takiej kwoty wcześniej nie było. To dobry kontrakt dla Polski. Razem z pożyczkami to ponad 160 mld euro. To będzie dobry zastrzyk inwestycyjny - zaznaczył szef rządu.

<a href="https://www.money.pl/gospodarka/szczyt-ue-ws-budzetu-jest-porozumienie-6533432568785025a.html">Dowiedz się: Szczyt UE ws. budżetu. Jest porozumienie</a>

Morawiecki wskazał, że wydatki budżetowe nie będą powiązane z - jak to ujął - tzw. praworządnością. Co ciekawe, szef Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowali wspólnie na wtorkowej konferencji, że będzie zupełnie inaczej.

Obejrzyj: Dług publiczny ukrywany? Ekonomista mówi wprost

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1pr5bp

Podziel się opinią

Share
d1pr5bp
d1pr5bp