Trwa ładowanie...
d4napwu

Holandia da 200 mld euro gwarancji na pożyczki międzybankowe

Holenderski premier Jan Peter Balkenende zapowiedział w poniedziałek, że jego kraj da gwarancje na pożyczki międzybankowe warte 200 miliardów euro, aby przezwyciężyć kryzys finansowy.
Share
d4napwu

Holenderska zapowiedź jest jedną z wielu propozycji odblokowania rynku kredytów, uzgodnionych w niedzielę w Paryżu z innymi krajami strefy euro.

Osobne programy, ogłoszone już między innymi przez rządy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, zakładają wydanie w sumie ponad biliona euro.

Balkenende oświadczył, że holenderskie środki będą gotowe do użycia w ciągu kilku dni i powinny pomóc sektorowi finansowemu wrócić do normy.

d4napwu

_ Prawie wszystkie banki, jakkolwiek są silne, mają problemy z płynnością _ - powiedział premier, dodając, że wynika to z braku zaufania.

_ Rząd jest gotów zagwarantować część pożyczek między bankami i między instytucjami finansowymi, tak by strumień finansowy znów zaczął płynąć _ - przekonywał.

W ubiegłym tygodniu, by wesprzeć instytucje finansowe, holenderski rząd ustanowił fundusz wartości 20 miliardów euro. Według ministra finansów Woutera Bosa pieniądze te będą dostępne dla każdej "zasadniczo zdrowej" firmy, która tego potrzebuje.

Po nacjonalizacji na początku miesiąca całości aktywów grupy bankowo-ubezpieczeniowej Fortis, obejmującej również udziały w holenderskim banku ABN AMRO, jedynymi holenderskimi instytucjami finansowymi notowanymi na giełdzie są obecnie grupa bankowo- ubezpieczeniowa ING i grupa ubezpieczeniowa Aegon.

d4napwu

Podziel się opinią

Share
d4napwu
d4napwu