Trwa ładowanie...

Hotel chce skanu dowodu lub karty? Uważaj, to niebezpieczne i sprzeczne z prawem

Przed internetowymi kradzieżami naszych pieniędzy nie zawsze możemy się ustrzec. Istnieją jednak sposoby na to, by ograniczyć ryzyko. Wystarczy dwukrotnie się zastanowić nim podamy dane naszej karty.

Share
Hotel chce skanu dowodu lub karty? Uważaj, to niebezpieczne i sprzeczne z prawem
Źródło: Shutterstock.com
d1q4urn

Zdarza się, że pracownicy hoteli, pensjonatów czy wypożyczalni samochodów spisują dane z naszych kart płatniczych lub nawet je skanują. Jak przypomina portal niebezpiecznik.pl, to praktyka nie tylko niedopuszczalna, ale i nielegalna.

Wielu konsumentów świadomych ryzyka, które niesie za sobą ujawnienie komukolwiek wszystkich danych zawartych na karcie, zwraca się ku pośrednikom w usługach. Przynajmniej w teorii powinni ustrzec nas przed ryzykiem dostania się tych informacji w niepowołane ręce.

Zobacz też, czym są mDokumenty:

Niestety nie zawsze to pomaga. Jeden z czytelników portalu, który zarezerwował hotel za pośrednictwem Booking.com, został poproszony przez hotel o przesłanie skanu karty. Co więcej, prośba wyglądała na wysłaną przez administratorów Booking.

d1q4urn

Na pytanie przesłane przez dziennikarz, wspomniany hotel nie odpowiedział. Z kolei administracja Booking.com zapewniła o tym, że bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa transakcji. Równocześnie stwierdzono, że portal "jedynie ułatwia" ich dokonanie, więc hotele mogą wymagać własnych metod autoryzacyjnych.

Co więcej, istnieje ryzyko, że pracownicy hotelu, aby dokonać płatności po wizycie gościa, bardzo często zapisują dane kart. To w jaki sposób są one przechowywane, możemy sobie tylko wyobrażać.

W świetle informacji, opublikowanych na portalu niebezpiecznik.pl, należy bacznie patrzeć na ręce pracownikom hoteli, gdy się w nich meldujemy.

O ile mogą oni spisać potrzebne dane z naszych dowodów osobistych, o tyle nie mają prawa dokumentów kserować. By ten przepis wyegzekwować, od maja 2018 r. za wycieki zbieranych informacji, m.in. hotele mogą być surowo karane.

d1q4urn

Podziel się opinią

Share
d1q4urn
d1q4urn