Trwa ładowanie...
d268api
Dom Maklerski BZ WBK

Huśtawka nastrojów

Po wtorkowej spadkowej sesji dzisiejszy dzień przyniósł na warszawskim parkiecie wzrost wszystkich kluczowych indeksów. Najwięcej zyskiwały spółki z sektora telekomunikacyjnego i paliwowego. Pomimo iż indeks WIG20 wzrósł 0,51 proc., to nie udało się pokonać rekordu z połowy kwietnia.
Share
d268api

Obroty, które wyniosły 2,26 mld zł, można zaliczyć do wysokich i potwierdzających determinację strony popytowej, która wyraźnie dominuje od końca sierpnia na naszej giełdzie. Z istotnych danych należy wspomnieć, iż zgodnie z oczekiwaniami RPP pozostawiła na niezmienionym poziomie stopy procentowe, główna stopa NBP wynosi nie mniej niż 3,50 proc. Część analityków oczekuje, iż do zacieśnienia polityki pieniężnej może dojść w październiku, kiedy to nie jest wykluczone podwyższenie stóp o 25 pb.

Wśród spółek o największej kapitalizacji na uwagę zasługiwały akcje KGHM. Analitycy Goldman Sachs rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla miedziowego konglomeratu od „kupuj”, wyznaczając cenę docelową na 146,06 zł. Na dzisiejszym zamknięciu za akację płacono 117,50 zł. Do grona spółek zyskujących wymienić należy również PGNiG (+2,84 proc.), BRE (+1,39 proc.) oraz Cyfrowy Polsat (+1,23 proc.). Na drugim biegunie znalazły się natomiast akcje Assecopolu (-2,44 proc.) i CEZ-u (-1,32 proc.).

Na szerokim rynku imponujące wzrosty obserwowaliśmy na akcjach spółki EFH. Wczoraj zarząd spółki poinformował o podwyższeniu prognozy skonsolidowanego zysku z działaności operacyjnej na koniec 2010 r. do 21 mln zł oraz skonsolidowanego EBITDA do wysokości 30 mln zł na koniec tego roku. Podwyższenie prognozy jest wynikiem rozliczeń pomiędzy spółką i kontrahentem w formie porozumienia stron z datą pewną. Dzisiaj akcje rosły 19,47 proc., osiągając wartość 1,35 zł.

d268api

Dzisiaj zadebiutowały na rynku podstawowym akcje ZPC Otmuchów – spółki produkującej słodycze, wyroby śniadaniowe oraz słone przekąski. Firma spożywcza środki pozyskane z emisji zamierza wykorzystać na umocnienie pozycji na rynku poprzez rozbudowę mocy produkcyjnych i przejęcia. Akcjonariusze, którzy nabyli akcje podczas oferty na rynku pierwotnym, mogą być zadowoleni po udanym debiucie, podczas którego kurs urósł ponad 22 proc. Na zamknięciu akcje zyskiwały 7,33 proc.

Zamknięcie dzisiejszej sesji nie daje nam jednoznacznego rozstrzygnięcia co do dalszego krótkoterminowego trendu na naszym rynku. Z jednej strony mamy wzrostową sesję przy wysokich obrotach, z drugiej strony nie udało się bykom zamknąć wczorajszej luki bessy. W przypadku pogorszenia nastrojów poważnym poziomem wsparcia na WIG20 pozostaje wartość 2532 pkt (początek luki hossy z 10 września), natomiast oporu dopatrywać się należy na psychologicznej barierze 2600 pkt.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK SA

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d268api

Podziel się opinią

Share
d268api
d268api