Trwa ładowanie...

Huśtawka nastrojów przy Książęcej

Chwiejne i zróżnicowane były w środę nastroje na naszym parkiecie, mimo rosnącego systematycznie optymizmu na głównych giełdach europejskich. WIG20 dwukrotnie lądował pod kreską, a byki dwukrotnie próbowały bardziej odważnych akcji. Nieźle radził sobie wskaźnik średnich spółek, zaś sWIG80 niemal cały dzień był na minusie.

Huśtawka nastrojów przy KsiążęcejŹródło: Fotolia, fot: AshDesign
d3h4gyc
d3h4gyc

Środowa sesja na warszawskiej giełdzie przebiegała pod znakiem sporej zmienności sytuacji. Po neutralnym początku indeks największych spółek szybko ruszył w dół, tracąc 20 punktów w porównaniu do wtorkowego zamknięcia. Tym razem byki zdobyły się na bardziej zdecydowaną kontrę i po dwóch godzinach handlu WIG20 ponownie znalazł się w okolicach 2420 punktów, zyskując ponad 1 proc. Kolejne godziny przyniosły konsekwentny napór sprzedających i wskaźnik wczesnym popołudniem znów był na niewielkim minusie. Tuż po publikacji danych o większym niż się spodziewano wzroście produkcji przemysłowej o 2,9 proc., nastoje na powrót się poprawiły. Mimo słabego startu, w ciągu dnia lepiej radził sobie mWIG40, odrabiając część wtorkowej dużej straty. W południe rósł on o 1,2 proc. Późniejsze osłabienie przybrało niezbyt dużą skalę. Indeks małych firm niemal przez cały dzień przebywał pod kreską. W najgorszym momencie przed południem tracił on 1,3 proc. Z czasem skala spadku zmniejszyła się o połowę.

W gronie blue chips sytuacja była mocno zróżnicowana. Po wtorkowej informacji o podwyższeniu przez Urząd Regulacji Energetyki taryfy na gaz o 1,5 proc., akcje PGNiG zyskiwały momentami niemal 4 proc., zajmując pozycję lidera zwyżek. Tuż przed południem po piętach przez chwilę deptały mu papiery PGE, ale z czasem skala ich wzrostu zmniejszyła się do około 2 proc. Ich śladem nie poszły jednak równie mocno dzień wcześniej przecenione walory Tauronu, tracące kilka dziesiątych procent. Podaż w dalszym ciągu przyciskała akcje JSW, Bogdanki i PKN Orlen, które traciły po 1-1,5 proc. Po wtorkowej 2 proc. zwyżce, papiery Telekomunikacji Polskiej taniały w południe o 2 proc. Momentami o 2,5 proc. w dół szły walory PZU po informacji o nieudanej próbie przejęcia chorwackiej firmy ubezpieczeniowej. O ponad 2 proc. zniżkowały także akcje Banku Handlowego. W gronie WIG30 prym wiodły natomiast rosnące o 3,5 proc. papiery ING BSK. O 1,5 proc. taniały akcje TVN, mimo podwyższenia rekomendacji przez analityków Raiffeisena.
Cenę docelową akcji spółki ustalili oni na 14,9 zł, a więc niewiele powyżej kursu z wtorkowego zamknięcia.

W gronie średniaków lekko przeważały walory zyskujące na wartości. W tej grupie dominowały papiery Astarty, zwyżkujące momentami o niemal 10 proc. Tak silne odreagowanie niedawnej równie mocnej przeceny nie wynikało jednak z pojawienia się żadnych nowych informacji dotyczących firmy. Sięgające 5,6 proc. wtorkowe tąpnięcie starały się częściowo odrobić walory Amrestu, zwyżkując chwilami o ponad 3 proc. Po około 3 proc. w górę szły także akcje Wawela i Kruka. Po południu przekraczającą 5 proc. zwyżką mogli się cieszyć posiadacze akcji Kopeksu. Spadkowiczom przewodziły taniejące o ponad 6 proc. papiery Serinusa. Od początku grudnia potaniały one łącznie o 21 proc. Kiepską passę kontynuowały walory Budimeksu, zniżkujące chwilami o prawie 4 proc.

Na głównych giełdach europejskich nastroje systematycznie się poprawiały. Po neutralnym starcie, indeks w Paryżu zyskiwał po południu prawie 1 proc. Podobnie zachowywał się DAX, który już na otwarciu rósł o 0,6 proc. Nieco w tyle zostawał londyński FTSE, zwyżkując o niecałe 0,5 proc. Przy zdecydowanej przewadze wskaźników zyskujących na wartości, nieznacznie w dół szły jedynie indeksy w Sofii, Bratysławie i Budapeszcie. Od sięgającej 0,2-0,3 proc. zwyżki zaczął się handel na Wall Street.

Ostatecznie WIG20 zyskał 0,26 proc., WIG30 i sWIG80 wzrosły po 0,3 proc., WIG o 0,4 proc., a mWIG40 o 0,7 proc. Obroty wyniosły niecałe 1,1 mld zł.

Roman Przasnyski,
Open Finance

d3h4gyc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h4gyc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj