Trwa ładowanie...
d434bbj
zwolnienia

Huta Batory zamyka stalownię i zwalnia 124 osoby

Huta Batory w Chorzowie, gdzie w piątek zakończył się nielegalny protest załogi, wznowiła we wtorek produkcję na wszystkich wydziałach poza stalownią. Z zatrudnionymi tam 124 osobami są rozwiązywane umowy o pracę - podała spółka Alchemia, do której należy huta.
Share
d434bbj

We wtorkowym oświadczeniu prezes Alchemii Karina Wściubiak-Hankó poinformowała, że zarząd spółki dokłada wszelkich starań, by zwiększyć sprzedaż produkowanych w Hucie Batory rur.

- Mamy nadzieję, że położenie nacisku na zwiększenie sprzedaży zarówno w kraju, jak i na eksport, przełoży się na poprawę efektywności ekonomicznej Huty Batory. Nie wykluczam, że wtedy podejmiemy decyzję o wznowieniu produkcji na stalowni - zadeklarowała prezes.

Według Wściubiak-Hankó Huta Batory ma wieloletnią tradycję i zatrudnia świetnych fachowców. - Chcemy rozwijać ten zakład, widzimy jego ogromny potencjał - zapewniła prezes Alchemii.

d434bbj

Decyzja o wyłączeniu stalowni budzi sprzeciw załogi, której przedstawiciele - około 100 osób - zebrali się we wtorek przed siedzibą dyrekcji huty. Protestujący hutnicy zapowiadają, że będą bronić swoich miejsc pracy. Nie wykluczają rozbicia miasteczka namiotowego przed siedzibą dyrekcji.

W ubiegłym tygodniu przez pięć dni ok. 350-osobowa załoga huty nie opuszczała zakładu, domagając się m.in. przywrócenia układu zbiorowego pracy, wstrzymania zwolnień grupowych, a także przywrócenia umów o pracę dawnym pracownikom huty, zatrudnionym obecnie w agencji pracy tymczasowej. Protestujący opuścili hutę w piątek wieczorem, po rozmowach z udziałem m.in. przedstawicieli władz Chorzowa.

Rozwiązania konfliktu w Hucie Batory domagają się politycy klubu parlamentarnego Solidarna Polska. We wtorek jego szef poseł Arkadiusz Mularczyk skierował do ministra pracy i polityki społecznej wniosek o wyznaczenie mediatora w celu wypracowania porozumienia pomiędzy zarządem a pracownikami chorzowskiej huty. Rozmowy mogłyby odbyć się na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Katowicach.

"Bardzo serdecznie proszę o niezwłoczne zajęcie się sprawą, z uwagi na eskalację konfliktu pomiędzy strajkującymi pracownikami a zarządem spółki" - napisał we wtorek Mularczyk do ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza.

d434bbj

2 kwietnia załoga huty podjęła strajk przeciw działaniom restrukturyzacyjnym zarządu zakładu, mimo niewyczerpania procedur sporu zbiorowego. W piątek protest został przerwany, nie zażegnało to jednak konfliktu w hucie.

Grupa kapitałowa Alchemia obejmuje, obok Huty Batory, także Rurexpol, Walcownię Rur Andrzej, Hutę Bankową, Kuźnię Batory i Laboratorium Badań Batory. W ub. roku grupa wypracowała 118,4 mln zł zysku netto przy przychodach sięgających 1 mld 155 mln zł.

Huta Batory produkuje różne gatunki stali, w tym stal węglową, stopową i żaroodporną m.in. w postaci tzw. wlewek. Ma w asortymencie rury bezszwowe, m.in. przewodowe, konstrukcyjne, okrętowe oraz kotłowe.

d434bbj

Podziel się opinią

Share
d434bbj
d434bbj