Hutnicy apelują do premiera o wsparcie dla sektora stalowego

O podjęcie działań dla wsparcia pogrążonego w
kryzysie sektora stalowego zaapelowała do premiera
Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) w Katowicach.

02.04.2009 | aktual.: 02.04.2009 16:51

O podjęcie działań dla wsparcia pogrążonego w kryzysie sektora stalowego zaapelowała do premiera Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) w Katowicach.

W liście do Donalda Tuska reprezentująca środowisko hutnicze Izba apeluje m.in. o wprowadzenie rozwiązań, które pozwoliłyby na realizację inwestycji w infrastrukturze (m.in. przed Euro 2012) z krajowej stali. Hutnicy opowiadają się też za zmniejszeniem limitu importu rosyjskiej stali do UE i postulują zwolnienie hut z akcyzy za energię elektryczną.

_ Bez specjalnych rozwiązań, sytuacja krajowego przemysłu hutniczego i branż z nim powiązanych, z dnia na dzień będzie się pogarszać. Zdajemy sobie sprawę, że w warunkach gospodarki rynkowej prośba o jakąkolwiek formę protekcjonizmu państwowego będzie źle odczytywana. Niestety, w okolicznościach kryzysu i protekcjonistycznych zachowań innych krajów, również w UE, Polska nie powinna być obojętna _ - ocenił prezes HIPH, Romuald Talarek.

HIPH przypomina, że rozpoczęte w czwartym kwartale ub.r. załamanie rynku w sektorach motoryzacyjnym, agd, budowlanym i maszynowym, przełożyło się na trudną sytuację producentów stali, zmuszonych do cięcia kosztów, ograniczania produkcji i redukcji zatrudnienia - w największym hutniczym koncernie ArcelorMittal Poland prawie o 1,5 tys. osób.

_ Produkcja stali spadła o ponad 40 proc., a spółki hutnicze zanotowały straty. Ta negatywna sytuacja utrzymuje się do dzisiaj _ - ocenił prezes HIPH. Zaznaczył, że globalny kryzys zweryfikował wcześniejsze optymistyczne prognozy, związane np. z planowanymi w Polsce wielkimi inwestycjami. Hutnicy wiążą jednak nadzieję z budową dróg, hoteli i stadionów przed Euro 2012.

"W tej sytuacji, zwracamy się do pana premiera z apelem o wprowadzenie rozwiązań, wspierających rentą z krajowych dostaw materiałów i usług, realizację inwestycji infrastrukturalnych i na Euro 2012. Pozwoliłoby to utrzymać krajową produkcję i zatrudnienie oraz częściowo powstrzymać tani, a nie zawsze uczciwy, import stali z krajów wschodnich" - napisał Talarek, przypominając, że zużywana w Polsce stal w ponad 60 proc. pochodzi z importu.

Izba opowiada się za zmniejszeniem wynoszącego obecnie 3 mln ton limitu eksportu rosyjskiej stali do UE. Wcześniej postulował to już Związek Pracodawców Przemysłu Hutniczego i główny polski producent - ArcelorMittal Poland. Z pytaniami o ewentualne działania rządu w tej sprawie PAP zwróciła się do resortu gospodarki; jak dotąd resort nie udzielił odpowiedzi.

HIPH zwraca też uwagę, że sytuację krajowych producentów stali pogorszyły dodatkowo tegoroczne podwyżki (średnio o 43 proc.) cen energii elektrycznej. Izba wnosi o rozważenie możliwości zwolnienia energii dla hut z podatku akcyzowego lub obniżenia stawki tego podatku do wysokości pół euro za megawatogodzinę, jak w niektórych krajach UE.

Z danych wynika, że w styczniu (wobec stycznia 2008) nastąpił spadek produkcji stali o 40,4 proc., w lutym o 42,6 proc., w marcu o ok. 45 proc. Ogółem w Unii Europejskiej było to odpowiednio 44,4 proc. w styczniu, 41,5 proc. w lutym i 39 proc. w marcu. W sumie na świecie spadek nie był aż tak głęboki i sięgnął 20-23 proc.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)