Trwa ładowanie...
d3zcnjb

Idea Bank celuje w powyżej 70 mln zł kwartalnego zysku netto

Warszawa, 28.10.2015 (ISBnews) - Idea Bank celuje w zysk netto na poziomie 70 mln zł kwartalnie bez zdarzeń jednorazowych w kolejnych kwartałach. Ten rok grupa powinna zakończyć z zyskiem netto przekraczającym 300 mln zł, poinformował ISBnews prezes Jarosław Augustyniak. Prezes ocenia, że zaliczenia w całości zysku za br. do kapitałów własnych pozwoli spełnić nowe wymogi kapitałowe, które będą obowiązywać od 2016 r.

Share
d3zcnjb

"To był kolejny kwartał, w którym pokazaliśmy wzrost wyniku netto - bez zdarzeń jednorazowych. Nasz zysk wzrósł do ponad 85 mln zł z 79 mln zł kwartał wcześniej. Po trzech kwartałach mamy ponad 266 mln zł zysku, więc wygląda na to, że cały rok będzie powyżej 300 mln zł. Daje nam to prawie 20% zwrotu z kapitału" - powiedział Augustyniak w rozmowie z ISBnews.

W III kw. skonsolidowany zysk netto Idea Banku wyniósł 85,7 mln zł wobec 118 mln zł kwartał wcześniej. Zysk w II kw. br. zawierał jednak wynik o charakterze jednorazowym w kwocie 39,2 mln zł, wynikający z reorganizacji grupy Idea Leasing. Bez tego zdarzenia, zysk netto za II kw. to 78,8 mln zł.

W ujęciu rok do roku zysk netto spadł do 85,65 mln zł w III kw. 2015 r. wobec 121,63 mln zł rok wcześniej także ze względu na transakcję jednorazową w III kw. 2014 r., która zwiększyła zysk netto tego okresu o kwotę 76,3 mln zł (różnica pomiędzy wartością księgową VB Leasing, a ceną nabycia spółki)
.

d3zcnjb

Augustyniak poinformował, że grupa Idea Banku nie powinna mieć problemów z uzyskaniem podwyższonych od 2016 roku minimalnych wymogów kapitałowych dla banków. Dla współczynnika - Tier 1 będą one podniesione do 10,25% z 9% obecnie, zaś dla całkowitego współczynnika kapitałowego (CAR) do 13,25% z 12% obecnie.

Wartość współczynnika kapitałowego (CAR) Idea Banku wyniosła 15,5%, a Tier 1 sięgnęła 14,7% na koniec września. Dla grupy Idea Banku wskaźnik CAR wyniósł 12,5%, a Tier 1 to 10,1%.

"Z takimi wskaźnikami bronimy się jako bank, ale na poziomie grupy musimy je podnieść. Ale do tych kapitałów, które mamy obecnie trzeba jeszcze dodać zysk z III kwartału, który nie został uwzględniony i zysk za ostatni kwartał roku, więc nie powinniśmy mieć problemów jako grupa, by te wymogi spełnić" - podkreślił.

W tym miesiącu bank otrzymał zgodę od Komisji Nadzoru Finansowego na za zaliczenie do kapitału podstawowego Tier 1 zysku netto za I półrocze 2015 roku w wysokości 69,82 mln zł.

d3zcnjb

Prezes podtrzymał, że zarówno za ten, jak i przyszły rok bank nie będzie wypłacał dywidendy.

Idea Bank powstał na bazie przejętego przez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie w Internecie. W lipcu 2011 roku otwarto pierwsze oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Idea Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w kwietniu tego roku.

Agnieszka Morawiecka

(ISBnews)

d3zcnjb

Podziel się opinią

Share
d3zcnjb
d3zcnjb