Trwa ładowanie...
d4a8d4z

Idea Bank tworzy największą grupę leasingową, synergie: 40-80 mln zł w 3 lata

Warszawa, 14.04.2016 (ISBnews) - W wyniku integracji Idea Leasing z Getin Leasing powstanie rynkowy lider o rocznej sprzedaży przekraczającej 6 mld zł i 15-proc. udziale w rynku w ujęciu wartościowym oraz 20-proc. według liczby umów, poinformował prezes Idea Banku Jarosław Augustyniak. W skali 3 lat - kiedy ma zakończyć się ostatni etap przejęcia Getin Leasing - Idea Bank liczy na 40-80 mln zł efektów synergii kosztowych. Połączony podmiot będzie działać pod marką Idea Leasing.

Share
d4a8d4z

"Udało się wykorzystać okazję i zrobić bardzo korzystną dla grupy transakcję. Po połączeniu powstanie największa grupa leasingowa na rynku - my będziemy mieli ponad 6 mld zł sprzedaży za 2015 r. Połączone firmy będą miały 15% udziału w rynku wartościowo i 20% w sztukach, w umowach. Pokazuje to dokładnie target dla nas jako grupy: więcej umów o mniejszej wartości" - powiedział Augustyniak podczas telekonferencji z dziennikarzami.

Podkreślił, że Grupa Idea Banku przejmuje firmę leasingową, która działa w innym sektorze niż Idea Leasing.

Grupa Idea Banku prowadzi obecnie działalność leasingową poprzez spółkę Idea Leasing, w której zintegrowana została działalność leasingowa po przejęciu VB Leasing, sfinalizowanym w pierwszej połowie 2015 r. Idea Leasing działa w dwóch segmentach rynku: leasingowym oraz zarządzania flotą, przy czym jej działalność koncentruje się przede wszystkim na finansowaniu zakupu ciężkich pojazdów oraz maszyn i urządzeń. Getin Leasing prowadzi natomiast działalność w trzech segmentach: leasing i sprzedaż kredytów samochodowych, zarzadzanie flotą oraz ubezpieczenia, koncentrując się na finansowaniu zakupu samochodów osobowych.

d4a8d4z

Prezes zapowiedział też, że Grupa liczy na efekty synergii rzędu 40-80 mln zł w ciągu najbliższych 3 lat.

"Jeśli chodzi o synergie kosztowe, to każda z tych firm ma biura w całej Polsce. Likwidacja podwójnych biur pozwala dużo zaoszczędzić. Nie potrzebujemy też dwóch zespołów do ryzyka, dwóch systemów IT itd. Do tego dochodzą synergie przychodowe: lepsze warunki na finansowanie od ubezpieczycieli. Tak więc efekty kosztowo-capeksowe są rzędu 40 do 80 mln zł przez trzy lata" - wskazał Augustyniak.

Dodatkowy efekt dla grupy to ponad 50 tys. klientów mikro. Obecnie grupa ma ich ponad 240 tys. - tym nowym klientom będzie mogła zaoferować swoje produkty, dodał.

Już w tym roku obie spółki mają łącznie wypracować 100 mln zł zysku, a w 2018 r. - 150 mln zł, zapowiedział także prezes.

d4a8d4z

"Jeżeli weźmiemy planowany zysk jednej i drugiej firmy i dodamy mały efekt synergii, rzędu 5-10 mln zł, to wychodzi 100 mln zł za ten rok. A w 2018 r. to będzie 150 mln zł" - wyjaśnił.

"Cała transakcja jest tak pomyślana, żeby zachować bufor kapitałowy banku na dalszy rozwój, dlatego nie robimy tego w całości dzisiaj, tylko rozkładamy na 2-3 lata" - wskazał także Augustyniak.

Transakcja zostanie przeprowadzona w kilku etapach, z których pierwszy będzie sfinalizowany do końca marca 2017 r. W tym okresie Idea Bank kupi 49,99% akcji spółek tworzących Grupę Getin Leasing za cenę 184,5 mln zł, powiększoną o proporcjonalną część zysku Grupy za 2016 r. W kolejnych etapach, które będą mieć miejsce do końca marca 2018 r., Idea Bank kupi pozostałą część akcji.

"Docelowo zostanie jednak marka - jeżeli przejmującym jest Idea Bank i działamy jako Idea Leasing, to odpowiedź jest naturalna" - podsumował.

d4a8d4z

Getin Leasing jest niekwestionowanym liderem rynku finansowania pojazdów. W 2015 r. wartość oddanych w leasing pojazdów osiągnęła prawie 3,4 mld zł. Na koniec roku całkowita wartość wyleasingowanego mienia przekroczyła 3,7 mld zł, co daje spółce trzecie miejsce na rynku leasingu w Polsce.

Idea Leasing, mająca silną pozycję w segmencie maszyn i pojazdów ciężkich, sfinansowała w 2015 r. zakup pojazdów i sprzętu o wartości 1,7 mld zł. Całkowita wartość wyleasingowanego przez spółkę mienia osiągnęła poziom 2,5 mld zł, dzięki czemu znalazła się ona w pierwszej dziesiątce największych firm leasingowych w Polsce.

(ISBnews)

d4a8d4z

Podziel się opinią

Share
d4a8d4z
d4a8d4z