Idzie lepsza telewizja - czekają cię wydatki
Już za niecałe dwa i pół roku nastąpi w Polsce całkowite wyłączenie telewizji analogowej. Oznacza to, że odbieranie telewizji w sposób dotychczasowy nie będzie możliwe, bo zamiast dotychczasowego sygnału analogowego wysyłany będzie sygnał cyfrowy.
16.04.2011 | aktual.: 16.04.2011 17:17
O przygotowaniach do zmiany sposobu nadawania z analogowego na cyfrowy rozmawiali w Poznaniu eksperci biorący udział w konferencji "Telewizja Cyfrowa dla Wszystkich".
Ekspert Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Krystyna Rosłan-Kuhn wyjaśniała, że nadawanie cyfrowe pomoże między innymi uporać się z problemem braku wolnych częstotliwości. Największym problemem związanym ze zmianą sposobu nadawania jest konieczność przygotowania telewidzów do odbierania nowego sygnału. Krystyna Rosłan-Kuhn podkreśliła, że nowych telewizorów nie będzie trzeba kupować, ale bez wydatków się nie obędzie. Najtańszy dekoder kosztuje około 150 - 170 złotych, a dobry telewizor odbierający sygnał cyfrowy to wydatek rzędu przynajmniej 1500 złotych.
Uczestniczący w poznańskiej konferencji eksperci uważają, że państwo powinno wesprzeć finansowo osoby najbiedniejsze, które na zakup dekodera nie mogą sobie pozwolić. Warto też pomyśleć o programach szkoleniowych dla tych, którzy mają problem z obsługą nowoczesnych urządzeń technicznych. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych i części mieszkańców mniejszych miast i wsi. Bez tych działań część społeczeństwa będzie "wykluczona cyfrowo", czyli nie będzie miała dostępu do nośników informacji.
Wprowadzenie nadawania cyfrowego da odbiorcom lepszą jakość odbioru, ale jest też ważne z powodu możliwości emisji znacznie większej liczby programów, w ramach istniejących częstotliwości. Eksperci wyjaśniali, że jest to ważne z powodu kończącego się zakresu wolnych częstotliwości.