Trwa ładowanie...
d3uvhes

Iglicka-Okólska: podniesienie wieku emerytalnego było błędem

Podniesienie wieku emerytalnego w sposób, jaki zrobił to rząd Donalda Tuska, było błędem. Tego zdania jest demograf i wiceprezes Polski Razem prof. Krystyna Iglicka-Okólska, gość radiowej Trójki
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Iglicka-Okólska: podniesienie wieku emerytalnego było błędem
(C Alexander Raths - Fotolia.com)
d3uvhes

.

Ekspertka skrytykowała sposób wprowadzenia zmian, podkreślając, że reforma nie wpłynie znacznie na poprawę sytuacji w polskim systemie emerytalnym. Zwróciła uwagę, że w naszym kraju od wielu lat utrzymuje się dwucyfrowa stopa bezrobocia, a pracy nie mają szczególnie ludzie młodzi, czyli grupa najbardziej produktywna. Dlatego podnoszenie wieku emerytalnego w taki sposób nie przyniesie trwałych rezultatów.

Prof. Krystyna Iglicka-Okólska dodała, że takie zmiany są oczywiście do rozważenia, ale powinny być przeprowadzone inaczej. Przede wszystkim, trzeba by najpierw wprowadzić wolnorynkowe reformy - między innymi obniżyć podatki. Dzięki uzyskanemu w ten sposób ożywieniu gospodarki więcej młodych ludzi znalazłoby pracę, co poprawiłoby sytuację systemu emerytalnego.

Zgodnie z reformą, mężczyźni i kobiety mają przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat. Zmiany zostały rozłożone w czasie - wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc. Według poprzedniego systemu emerytalnego mężczyźni odchodzili na emeryturę mając 65 lat, a kobiety 60.

Wejdź na Pracuj.pl i zmień pracę na lepszą!

d3uvhes

Podziel się opinią

Share
d3uvhes
d3uvhes