IKEA wydłuży pracownikom w USA płatne urlopy rodzicielskie

Meblowy gigant zaoferuje osobom zatrudnionym w amerykańskich sklepach nawet cztery miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego.

IKEA wydłuży pracownikom w USA płatne urlopy rodzicielskie
fot: slimmer_jimmer/Flickr, lic. CC BY-NC-ND 2.0

Meblowy gigant zaoferuje osobom zatrudnionym w amerykańskich sklepach cztery miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego. Z programu skorzystają wszyscy, również pracownicy godzinowi. Tym samym, IKEA będzie jedną z niewielu firm, która oferuje podobne benefity nie tylko etatowcom - pisze "The Wall Street Journal".

IKEA posiada ok. 13 tys. pracowników w samych Stanach Zjednoczonych. Na świadczenie mogą liczyć wszystkie osoby, bez względu na liczbę przepracowanych godzin. Zgodnie z nowym programem, który zacznie obowiązywać 1 stycznia, pracownicy z przynajmniej rocznym stażem pracy otrzymają pełne wynagrodzenie za pierwsze sześć tygodni urlopu i połowę podstawy za kolejnych sześć.

To wciąż mało w porównaniu z 68 tygodniami wynagrodzenia, które otrzymują matki i ojcowie w ojczyźnie słynnego producenta mebli. W Szwecji rząd dodatkowo dotuje udzielane świadczenia. Wobec sytuacji w Stanach Zjednoczonych, gdzie krajowa polityka nie wspiera płatnych urlopów, program IKEI wydaje się jednak wyjątkowo hojny.

- Pracownicy, którzy mają szansę spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, a zwłaszcza powitać na świecie nowe dziecko, będą szczęśliwsi, co przełoży się na lepszą pracę - tłumaczy Lars Petersson, szef amerykańskiego oddziału sieci IKEA.

Do tej pory, rodzice zatrudnieni w sieci IKEA mogli liczyć na pięć dni płatnego czasu wolnego wraz z wynagrodzeniem w zakresie niepełnosprawności dla matek przez osiem tygodni od narodzin. Nowe zasady są dostępne dla matek i ojców. Dotyczą okresu od urodzenia dziecka, adopcji lub umieszczenia wychowanka w rodzinie zastępczej. Osoby ze stażem krótszym niż rok mają również prawo do ekwiwalentu za urlop dla osoby niepełnosprawnej.

Jak wynika z raportu "Society for Human Resource Management" z 2016 r., tylko 26 proc. amerykańskich pracodawców oferuje jakikolwiek płatny urlop macierzyński poza tym, co jest objęte prawem państwowym. Natomiast 21 proc. proponuje płatne urlopy ojcowskie. Wśród firm, które oferują świadczenia rodzicielskie, średnia liczba wolnego wynosi 41 dni dla matek i 22 dni dla ojców.

"The Wall Street Journal" podaje, że do grona najbardziej hojnych pracodawców w Stanach Zjednoczonych należą również m.in. Netflix z rokiem płatnego urlopu dla pracowników etatowych oraz firma Etsy, oferująca 26 tygodni wolnych z pełnym wynagrodzeniem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)