Trwa ładowanie...
menedżer
07-10-2008 15:52

Ile pracują menedżerowie w Polsce?

Ponad 41% menedżerów pracuje między 9 a 10 godzin na dobę, między 11 a 15 godzin pracuje 9% menedżerów w Polsce

Ile pracują menedżerowie w Polsce?
d3mfsdk
d3mfsdk

Menedżerowie w Polsce często pracują po godzinach, narzekają na brak wystarczających możliwości rozwoju zawodowego, ale generalnie są zadowoleni z pracy. Badanie Talent Club pokazało, że większość menedżerów wysoko ocenia relacje panujące pomiędzy współpracownikami –ponad 70% osób.

Kadra menedżerska ceni sobie również zajmowane obecnie stanowisko pracy – 65% osób oraz prestiż firmy (64%), co pozytywnie przekłada się na satysfakcję z pracy.

W badaniu Talent Club zostały wzięte pod uwagę m.in. zabezpieczenia socjalne, prestiż firmy, możliwość rozwoju zawodowego, atmosfera w pracy i relacje ze współpracownikami, a także zajmowane stanowisko i poziom zarobków.

d3mfsdk

Na zadowolenie z pracy ma wpływ również czas, jaki jest niezbędny do jej wykonywania. Jedynie połowa badanych przyznała, że pracuje do 8 godzin dziennie, w tym poniżej ustawowej granicy (tylko 10% odpowiedzi). Drugą połowę stanowią osoby pracujące znacznie więcej. Wśród nich najliczniejszą grupą stanowią menedżerowie, którzy pracują między 9 a 10 godzin na dobę – łącznie ponad 41% przebadanych osób. Wśród naszych respondentów znalazły się także osoby, które pracują między 11 a nawet 15 godzin dziennie - ponad 9% odpowiedzi.

„Przyglądając się odpowiedziom respondentów badania Talent Club warto zauważyć, że menedżerowie są przede wszystkim zadowoleni z swoich relacji ze współpracownikami, tak odpowiedziało ponad 70% ankietowanych. Kolejnymi powodami do zadowolenia jest zajmowane obecnie stanowisko (65% odpowiedzi) oraz prestiż firmy (64% odpowiedzi). Równie ważne okazały się poziom zarobków i możliwość rozwoju osobistego” – powiedziała Anna Wilk z Uniwersytetu Wrocławskiego, ekspert programu Talent Club.

Menedżerowie wskazali, że najmniej zadowoleni są z udogodnień oferowanych przez firmę oraz możliwości rozwoju zawodowego. Wśród typowych udogodnień oferowanych przez firmy, w których pracują respondenci badania Talent Club znalazły się: telefon komórkowy (prawie 58% respondentów), laptop firmowy (prawie 46%), samochód służbowy – który pracodawca udostępnia co czwartemu ankietowanemu menedżerowi oraz mieszkanie służbowe (5% odpowiedzi). Respondenci badania wskazali również na inne udogodnienia: elastyczne godziny pracy m.in. po urlopie macierzyńskim, usługi medyczne czy darmowe zajęcia sportowe.

„Korzyści wynikające z satysfakcji z pracy przekładają się bezpośrednio na działanie zarówno pracowników, jak i firmy. Osoby zadowolone z pracy i swoich obowiązków są po prostu bardziej wydajnymi pracownikami, są zadowoloni z życia oraz mają mniejszą chęć do zmiany miejsca pracy. Innym bardzo ważnym aspektem, który ma ogromne znaczenie, jest dopasowanie osobowości i zdolności pracowników do pracy, którą wykonują. Pracownicy dobrze dobrani do zespołu pod kątem pożądanych zdolności i cech osobowościowych, szybciej się rozwijają, są żywą reklamą firmy i stanowią o jej wartości” – powiedział Marek Smolarz Dyrektor Generalny firmy Diners Club Polska, która stworzyła platformę www.talentclub.pl i bezpłatnie udostępniła wyniki badań polskiej kadry menedżerskiej.

d3mfsdk

Talent Club to ogólnopolski program edukacyjny dla polskiej kadry menedżerskiej. Celem programu jest zachęcanie menedżerów do rozwijania swoich talentów, umiejętności i pogłębiania wiedzy. Na stronie www.talentclub.pl każdy może bezpłatnie skorzystać z kursów e-learningowych, zbadać swoje kompetencje menedżerskie oraz rozwiązywać różnego rodzaju testy podnoszące kwalifikacje i umiejętności.

Partnerami merytorycznymi programu są: Extended Disc Polska, Learn Up, WSPiZ im. Leona Koźmińskiego oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Program wspiera PKPP Lewiatan. Organizatorem i pomysłodawcą Talent Club jest firma Diners Club Polska.

Badanie Talent Club zostało przeprowadzone metodą ankiety internetowej w miesiącach czerwiec-sierpień 2008 r. W badaniu Talent Club nt. zadowolenia z pracy wzięło udział 189 osób. W zdecydowanej większości są to menedżerowie, osoby zatrudnione u pracodawcy na umowę o pracę (83% odpowiedzi). Drugą co do wielkości, choć nieproporcjonalnie mniejszą grupę stanowią osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – ponad 6% ankietowanych. Pozostałe formy zatrudnienia tj. kontrakt menedżerski, umowa zlecenie, umowa o dzieło, właściciel firmy i inne, są reprezentowane bardzo nielicznie. Respondenci biorący udział w badaniu, to osoby przywiązane do swojego miejsca pracy, w większości pracujące u jednego pracodawcy po kilka lat (prawie 35% ankietowanych pracuje w obecnym miejscu zatrudnienia ponad 5 lat).

d3mfsdk

Prawie 23% respondentów nie pracuje więcej niż 12 miesięcy w obecnej pracy, 18% od 1 do 2 lat, ponad 11% między 2 a 3 lata, a 8% ankietowanych odpowiedziało, że pracuje na obecnym stanowisku między cztery, a pięć lat. Na pytanie „W którym województwie znajduje się Twoje miejsce pracy?” – najwięcej odpowiedzi udzielili menedżerowie z następujących województw: 29% respondentów odpowiedziało, że pracują w województwie mazowieckim, ponad 13% w wielkopolskim, prawie 12% w śląskim, a ponad 10% w dolnośląskim.

d3mfsdk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mfsdk