Trwa ładowanie...

Ile zarabiają piłkarze w Polsce?

Nie tylko nowopowstające w Polsce stadiony zaczynają przypominać te z zachodniej Europy

Ile zarabiają piłkarze w Polsce?
d1c0ls2
d1c0ls2

Nie tylko nowo powstające w Polsce stadiony zaczynają przypominać te z zachodniej Europy. Także po względem zarobków polskie kluby piłkarskie krok po kroku zbliżają się do standardów obowiązujących w ligach z bogatszych krajów.

Oczywiście do osiągnięcia pułapu płac w takich klubach jak FC Barcelona czy Liverpool droga jeszcze bardzo daleka. Niemniej jednak dla piłkarzy, nawet z takich państw o silnych tradycjach piłkarskich jak Holandia czy Niemcy, polska ekstraklasa zaczyna być pod względem finansowym coraz bardziej atrakcyjna.

Nie wszyscy piłkarze występujący na naszych boiskach to milionerzy, ale ci grający w czołowych drużynach narzekać nie mogą. Jak można się spodziewać, najwyższe kontrakty proponują Wisła Kraków, Legia Warszawa czy Lech Poznań. Swoim gwiazdom są skłonne płacić ponad 100 tysięcy złotych miesięcznie. Rekordzistą jest występujący w popularnym „Kolejorzu” Manuel Arboleda. Jego nowa umowa gwarantuje mu miesięczne dochody wysokości 150 tysięcy złotych.

Sytuację w rozmowie z Przeglądem Sportowym tak komentuje Radosław Gilewicz, niegdyś piłkarz m.in. reprezentacji Polski, a dziś ekspert telewizji Orange Sport: -Gwiazdy powinny zarabiać godnie. Cały czas pod tym względem nie dorównujemy najlepszym ligom, ale z roku na rok jest lepiej.

d1c0ls2

Jeszcze niedawno nie do pomyślenia była sytuacja, aby wyróżniający się piłkarz ligi czeskiej trafił do polskiej ekstraklasy. A tak stało się z byłym już napastnikiem Sparty Praga, klubu odnoszącego w ostatnich latach większe sukcesy niż rodzime drużyny, Michalem Hubnikiem. Znalazł on zatrudnienie w warszawskiej Legii.

Polska staje się atrakcyjnym miejscem pracy nie tylko dla zawodników wschodnioeuropejskich czy z państw afrykańskich. Coraz więcej w polskich drużynach piłkarzy z Niemiec czy Holandii. Podobnie wygląda sytuacja z zatrudnianymi trenerami. Niespełna dwa tygodnie temu tytuł mistrzowski z Wisłą świętował Holender Robert Maaskant. Ubiegłorocznego mistrza, drużynę Lecha Poznań, prowadzi legendarny Jose Maria Bakero. Natomiast do ławki trenerskiej Legii przymierzany jest Vladimir Weiss, Słowak odnoszący spore sukcesy z reprezentacją swojego kraju i drużynami klubowymi.

Czy jednak rosnące pensje piłkarzy grających w Polsce idą w parze z jakością gry i podnoszeniem poziomu rozgrywek? Wątpliwości i to dość spore ma Artur, wieloletni kibic, z uwagą śledzący naszą ligę:
- Skandalicznie wysokie zarobki piłkarzy, które od kilkunastu lat windowane są na poziomy coraz bardziej absurdalne, są dowodem tego, że prawdziwej mafii należy szukać nie tylko wokół krewnych i znajomych niejakiego "Fryzjera". Prawdziwa "piłkarska mafia" to piłkarze i ich agenci, którzy domagają się dla swoich, najczęściej średnio utalentowanych grajków, zarobków niewspółmiernych do talentu i umiejętności. Kuriozalnie wysokie wynagrodzenie piłkarzy w Polsce nie idzie w parze z wynikami. Piłkarze bardziej troszczą się o idealną fryzurę i opaleniznę niż o swoją sportową postawę na boisku. Olbrzymie wynagrodzenie dostają bez względu na to, czy odnoszą sukces, czy przegrywają w pierwszych rundach europejskich pucharów z drużynami, powiedzmy delikatnie, średnimi.

Oczywiście sytuacja nie we wszystkich klubach jest różowa. Kontrakt Marka Bazika, grającego na co dzień w Polonii Bytom, gwarantuje mu przychody o wysokości 20 tysięcy złotych. Niestety, najczęściej są to wyłącznie pieniądze wirtualne, a on i jego koledzy ledwo wiążą koniec z końcem, bowiem śląski klub ma ogromne problemy finansowe. Poszkodowani często muszą dochodzić swoich praw w sądzie.

d1c0ls2

MA

Lista miesięcznych płac w polskiej ekstraklasie (źródło: fakt.pl):

LECH POZNAŃ
Najwyższa pensja: Manuel Arboleda - 150 tys. zł
Najniższa pensja: Marcin Kamiński - 6 tys. zł

WISŁA KRAKÓW
Najwyższa pensja: Kew Jaliens - 130 tys. zł
Najniższa pensja: Daniel Brud - 4 tys. zł

POLONIA WARSZAWA
Najwyższa pensja: Euzebiusz Smolarek - 130 tys. zł
Najniższa pensja: Paweł Wszołek - 3 tys. zł

LEGIA WARSZAWA
Najwyższa pensja: Ivica Vrdoljak - 100 tys. zł
Najniższa pensja: Michał Kucharczyk - 5-7 tys. zł

d1c0ls2

GKS BEŁCHATÓW
Najwyższa pensja: Dawid Nowak - 80 tys. zł
Najniższa pensja: Mariusz Zawodziński - 3-4 tys. zł

WIDZEW ŁÓDŹ
Najwyższa pensja: Darvydas Sernas - 50 tys. zł
Najniższa pensja: Bartosz Kaniecki - 5 tys. zł

KORONA KIELCE
Najwyższa pensja: Andrzej Niedzielan - 80 tys. zł
Najniższa pensja: Jakub Bąk - 3-5 tys. zł

CRACOVIA Najwyższa pensja: Saidi Ntibazonkiza - 72 tys. zł
Najniższa pensja: Bartłomiej Dudzic - 12 tys. zł

d1c0ls2

GÓRNIK ZABRZE
Najwyższa pensja: Robert Jeż - 60 tys. zł
Najniższa pensja: Maciej Mańka - 2-4 tys. zł

ŚLĄSK WROCŁAW
Najwyższa pensja: Przemysław Kaźmierczak - 50 tys. zł
Najniższa pensja: Dawid Abramowicz - 2,5-3 tys. zł

ZAGŁĘBIE LUBIN
Najwyższa pensja: Szymon Pawłowski - 60 tys. zł
Najniższa pensja: Arkadiusz Woźniak - 2,5 tys. zł

LECHIA GDAŃSK
Najwyższa pensja: Bedi Buval - 50 tys. zł
Najniższa pensja: Jakub Popielarz - 2-3 tys. zł

d1c0ls2

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK
Najwyższa pensja: Tomasz Frankowski - 40 tys. zł
Najniższa pensja: Tomasz Ptak - 2,5-4 tys. zł

ARKA GDYNIA
Najwyższa pensja: Marcelo Moretto - 40 tys. zł
Najniższa pensja: Michał Szromnik - 2 tys. zł

RUCH CHORZÓW
Najwyższa pensja: Paweł Abbot - 40 tys. zł
Najniższa pensja: Paweł Lisowski - 2-4 tys. zł

POLONIA BYTOM
Najwyższa pensja: Marek Bażik - 20 tys. zł
Najniższa pensja: Adrian Chomiuk - 2-4 tys. zł

d1c0ls2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c0ls2