Ile zarabiają w dużych miastach, ile na terenie województw?

Poza banalną prawdą, głoszącą iż w stolicy zarabia się najlepiej, warto przyjrzeć się wynagrodzeniom w regionach, gdzie sytuacja nie jest już tak oczywista.

Ile zarabiają w dużych miastach, ile na terenie województw?

Zobaczmy teraz jak wyglądają różnice między regionami w wynagrodzeniach na przykładowych stanowiskach. Na wszystkich wynagrodzenie na Mazowszu jest znacznie wyższe niż w pozostałych regionach, szczególnie widoczne jest to na stanowiskach specjalistycznych: specjalista ds. controllingu finansowego może w firmach z Warszawy zarabiać ok. 8,5 tys. zł brutto, gdzie średnie wynagrodzenia na tym stanowisku dla Polski to ok. 3 tys. zł mniej. Wyraźnie wyższe od średnich ogólnopolskich (wyliczanych bez Warszawy, której wynagrodzenia znacznie odbiegają od innych ośrodków miejskich kraju, co jest typowe dla stolic wielu krajów) są także zarobki pracowników w Wielkopolsce, a na stanowisku mistrza produkcji (kierownika zmiany) czy specjalisty ds. BHP można zarobić nawet na poziomie wynagrodzeń Mazowsza lub więcej.

Wynagrodzenia na południu kraju są zazwyczaj na poziomie średnich krajowych, lub nawet niższe: na Śląsku stanowiska produkcyjne (mistrz produkcji) i okołoprodukcyjne (liniowy kontroler jakości) są opłacane o kilkaset złotych niżej niż średnia.

Obraz

Czy z biegiem czasu możemy spodziewać się zmniejszania różnic pomiędzy regionami? Poza obserwowanym już teraz nadrabianiem różnic w wynagrodzeniach woj. podkarpackiego, czy woj. łódzkiego, nie ma raczej szans na zrównanie wynagrodzeń pomiędzy nimi a np. woj. wielkopolskim czy Mazowszem. Dlaczego? Ponieważ regiony te straciłyby wtedy jeden ze swych największych atutów przy pozyskiwaniu inwestycji – tańszą siłę roboczą.

Szymon Smoliński | Konsultant w Dziale Analiz i Raportów PłacowychAdvisory Group TEST Human Resources
www.testhr.pl : www.RaportPlacowy.pl

jakie zarobkiwynagrodzeniaile zarabiają

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (133)