Trwa ładowanie...

Im dalej na wschód, tym gorsza żywność. Grupa Wyszehradzka mówi "dość"

- Różne standardy w artykułach spożywczych to wielki skandal - mówił w środę przed Komisją Europejską premier Słowacji Robert Fico. I podawał przykłady. Płyn do prania, kawa czy paluszki rybne - to tylko niektóre przykłady.

Im dalej na wschód, tym gorsza żywność. Grupa Wyszehradzka mówi "dość"Źródło: Fotolia
dr0atue
dr0atue

Jak donosi "Rzeczpospolita", premier Słowacji przyniósł przed Komisję Europejską kilka wersji tego samego produktu. Dwa opakowania płynu do prania, kawy i paluszków rybnych - jeden przeznaczony na rynek zachodni, a jeden na wschodni.

I choć na pierwszy rzut oka wydawało się, że są one takie same, to w rzeczywistości różniły się dość znacznie. Wschód otrzymywał mniejsze opakowanie po wyższej cenie, a w paluszkach rybnych było mniej ryby.

Z kolei Słowak za tę samą cenę otrzymuje o 28 gramów kawy mniej niż jego austriacki sąsiad.

Ceny żywności w Polsce są najniższe w Unii Europejskiej

Jak pisaliśmy już na naszych łamach, premier Słowacji już wcześniej wypowiadał się na ten temat. Groził nawet bojkotem zachodnich produktów spożywczych.

dr0atue

- Temat ten zaczyna być nadzwyczajnym tematem politycznym. Zaczyna się to rozrastać w wielki międzynarodowy skandal, wyczuwam taką samą atmosferę w okolicznych państwach. Nie możemy akceptować, by z obywateli Republiki Słowackiej robiono obywateli jakiejś drugiej kategorii - powiedział słowacki premier Robert Fico na konferencji prasowej w Bratysławie w środę.

Według niego, Słowacja jest gotowa podjąć "jednostronne przedsięwzięcia służące wstrzymaniu przywozu niektórych produktów zagranicznych".

Polegałyby one na przykład na tym, że w placówkach żywienia zbiorowego przez sześć miesięcy można byłoby wykorzystywać jedynie surowce ze Słowacji.

dr0atue
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr0atue