Trwa ładowanie...
d43w52r

IMiGW: sytuacja hydrologiczna i zagrożenie powodziowe - godz.8 (komunikat)

...

d43w52r
d43w52r

03.06. Warszawa - IMiGW informuje:

Dorzecze Wisły

Stan wody (03.06.2010) w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni notowano na niektórych nizinnych dopływach Wisły (na Tyśmienicy, Supraśli, Drwęcy, Brdzie, Nogacie i lokalnie na Wisłoce, Liwcu i Pisie).

Na Wiśle utrzymują się wysokie stany wody, a przekroczenia stanów alarmowych lokalnie na górnym i dolnym odcinku i lokalnie na dopływach górnej Wisły.

d43w52r

Dorzecze Odry

Stan wody (03.06.2010) w dorzeczu Odry układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni notowano na Inie oraz lokalnie na Widawie, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej.

Na Odrze stany wody układają się w strefie wody wysokiej, powyżej stanów alarmowych. Jedynie na odcinku od ujścia Kłodnicy do Opola oraz w rejonie Szczecina powyżej stanu ostrzegawczego.

Stany alarmowe na Warcie przekroczone są na całej długości poniżej zbiornika Jeziorsko, w górnym biegu, powyżej zbiornika notuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych.

d43w52r

Rzeki Przymorza

Stan wody (03.06.2010) układa się głównie w strefie wody średniej. Stan wysoki notowano na Redze i lokalnie na Łynie.

Przekroczenie stanu alarmowego i ostrzegawczego zanotowano:

  1. W dorzeczu Wisły stan alarmowy przekroczony jest na 19 stacjach wodowskazowych, maksymalnie w Mielcu na Wisłoce o 99 cm.

Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 42 stacjach wodowskazowych.

  1. W dorzeczu Odry stan alarmowy przekroczony jest na 55 stacjach wodowskazowych, maksymalnie o 207 cm w Bielinku na Odrze i w Poznaniu na Warcie.
d43w52r

Przekroczenia stanu ostrzegawczego odnotowano na 30 stacjach wodowskazowych.

Prognoza hydrologiczna na najbliższe dwa dni (03.06-04.06.2010)

W dorzeczu Wisły

W dniach 03.06-04.06.2010 w związku z występującymi i prognozowanymi opadami deszczu, na dopływach Wisły, szczególnie w ich górnych biegach, prognozuje się wzrost poziomu wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych.

d43w52r

W ciągu najbliższych dwóch dni na górnej Wiśle prognozowane są wzrosty stanu wody początkowo w strefie powyżej stanów ostrzegawczych następnie alarmowych, na środkowej i dolnej Wiśle prognozuje się spadki stanu wody w strefie wody wysokiej. Od 3.06 na środkowej Wiśle prognozowany jest ponowny wzrost stanu wody.

W dorzeczu Odry

W ciągu najbliższych dwóch dni na górnej Odrze (do Wrocławia) prognozowane są dalsze wzrosty stanu wody, w strefie stanów wysokich i powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. Na pozostałym odcinku środkowej i dolnej Odry prognozowane są powolne spadki stanu wody w strefie wody wysokiej. Stany alarmowe na Odrze przekroczone są od Opola do Gryfina oraz w górnym odcinku.

d43w52r

Na dopływach górnej i środkowej Odry prognozowane są wzrosty stanu wody związane ze spływem wody z górnych części zlewni oraz występującymi i prognozowanymi opadami deszczu.

Zlewnia Warty

W górnym biegu Warty oraz na jej dopływach prognozowane są lokalne wzrosty spowodowane występującymi i prognozowanymi opadami deszczu.

Na Warcie, od zbiornika Jeziorsko do stacji wodowskazowej w Poznaniu prognozowane są powolne spadki stanu wody. Obecnie kulminacja fali wezbraniowej mija rejon Poznania i zbliża się do Obornik.

d43w52r

W czasie przejścia kulminacji fali wezbraniowej, utrzymywanie się wysokich stanów wody zbliżonych do maksymalnych prognozuje się na około 5 dni.

Sytuacja synoptyczna dla Polski

W czwartek (03.06) Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Ukrainą, a wschodnia i południowa część kraju znajdzie się w strefie frontów atmosferycznych. Ze wschodu napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze.

Na południowym wschodzie kraju zachmurzenie całkowite i opady deszczu, które będą okresami umiarkowane i silne. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami, głównie w dzielnicach wschodnich i centralnych, gdzie burze miejscami będą gwałtowne, połączone z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradu. Najmniej opadów lub ich brak na krańcach północno zachodnich.

Temperatura maksymalna od 15, 18°C w rejonach opadów na południu oraz nad morzem, około 20, 23°C w centrum i do 25, 27°C na północnym wschodzie. Wiatr z kierunków północnych, tylko na Podkarpaciu zachodni, umiarkowany, na Wybrzeżu dość silny, w porywach do 60 km/h. W czasie burz wiatr silny, osiągający w porywach 80km/h.

Prognozowana wysokość opadów: 20-30 mm, lokalnie do 40 mm w woj. podkarpackim i małopolskim, od Śląska przez Ziemię Łódzką po Lubelszczyznę 10-15 mm, lokalnie 30 mm, na północnym-wschodzie w czasie burz 15-25 mm, na pozostałym obszarze od 0-5 mm, lokalnie 10 mm.

W nocy z czwartku na piątek (03/04.06) Polska wschodnia i centralna będą na skraju niżu z ośrodkiem nad Lubelszczyzną, w strefie frontu atmosferycznego. Województwa zachodnie znajdą się w zasięgu wyżu z centrum nad Morzem Norweskim. Na północnym zachodzie pogodnie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże lub całkowite i opady deszczu, które od Dolnego Śląska po Podkarpacie i Lubelszczyznę będą umiarkowane lub silne. Na wschodzie i w centrum kraju początkowo burze.

Temperatura minimalna od 8, 10°C na zachodzie kraju, około 13°C w centrum, do 15°C na wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresowo dość silny, w czasie burz porywisty z kierunków północnych, jedynie na południowym wschodzie słaby, zmienny.

Prognozowana wysokość opadów: 60-70 mm w woj. podkarpackim, 40-50 mm w woj. małopolskim i lubelskim, 5-15 mm, lokalnie do 30 mm na Śląsku, 5-10 mm woj.: łódzkie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie oraz do 5 mm na pozostałym obszarze.

W piątek (04.06) niż znad Lubelszczyzny odsunie się nad zachodnią Rosję. Województwa wschodnie i południowo-wschodnie pozostaną na skraju tego układu niżowego, w strefie odsuwającego się na wschód frontu okluzji. Na północy zaznaczy się wpływ frontu chłodnego, za którym z północnego zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

Na wschodzie i południowym wschodzie pochmurno z przejaśnieniami i przelotne opady deszczu, tylko na Podkarpaciu opady o charakterze ciągłym. Na pozostałym obszarze pogodnie, a przelotny deszcz możliwy w Kotlinach Sudeckich i na Opolszczyźnie.

Temperatura maksymalna od 16, 18°C na Podkarpaciu i nad morzem, 20°C w centrum i na wschodzie do 22°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, na wschodzie i nad morzem okresami dość silny i porywisty, w porywach 50, 70 km/h, z kierunków północnych. Prognozowana wysokość opadów w woj. małopolskim i podkarpackim 10-15 mm, lokalnie 20-30 mm, na wschodzie 5-10 mm, lokalnie 15 mm, do 2 mm na południowym zachodzie.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kno/

d43w52r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43w52r