Imperial Tobacco daje 300 mln USD na walkę z przemytem papierosów
300 mln dolarów przekaże w ciągu 20 lat Komisji Europejskiej i państwom UE wielki producent papierosów, koncern Imperial Tobacco, na wspólną walkę z przemytem wyrobów tytoniowych i produkcją podróbek - wynika z podpisanego w poniedziałek porozumienia.
27.09.2010 | aktual.: 27.09.2010 16:12
- Towary pochodzące z przemytu i produkty podrabiane szkodzą wszystkim: rządom, konsumentom i rzetelnym przedsiębiorstwom. Dzisiejsze porozumienie z Imperial Tobacco (ITL) jest wyraźnym sygnałem odstraszającym, wysłanym w kierunku przestępców przemycających papierosy, i znacznie zwiększa nasze szanse na wykorzenienie tego nielegalnego procederu - oświadczył komisarz UE ds. podatków, unii celnej, audytu i zwalczania nadużyć finansowych Algirdas Szemeta.
W ramach prawnie wiążącego porozumienia grupa ITL, która jest producentem takich marek jak West, Davidoff czy Mocne, ma współpracować z KE, Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF oraz organami ścigania państw członkowskich, aby zwalczać przemyt i podrabianie papierosów.
Największym źródeł oryginalnych, przemycanych do UE papierosów są obecnie Rosja, Ukraina, Mołdawia i Białoruś. Z kolei najwięcej podróbek pochodzi z Chin, ale produkuje się je nawet w wytwórniach na terenie UE.
Coroczne straty na niezapłaconych cłach i podatkach z tego tytułu szacuje się w UE na 10 mld euro. Straty ponoszą też legalni producenci jak Imperial Tobacco, bo przemytnicy i producenci podróbek tworzą nielegalną sieć ze szkodą dla legalnych kanałów dystrybucji. Dlatego skłonni są ponosić część kosztów walki z podróbkami i przemytem. Ponadto - podkreśla KE - nielegalny handel papierosami służy często do finansowania o wiele groźniejszej działalności przestępczej, takiej jak terroryzm i przestępczość zorganizowana.
Poza dotacjami, porozumienie przewiduje m.in. współpracę i wymianę informacji z prowadzonych dochodzeń, co ma pozwolić organom ścigania na skuteczniejszą walkę ze światem przestępczym w Europie i na świecie. Ponadto ITL, korzystając z już przeprowadzonych przez siebie kontroli, usprawni selekcjonowanie i monitorowanie własnych klientów, wzmacniając możliwość identyfikacji i śledzenia niektórych opakowań w walce z nielegalnym handlem.
Analogiczne porozumienia KE podpisała już wcześniej z innymi koncernami tytoniowymi jak Philip Morris Int., Japan Tobacco Int. i British American Tobacco (BAT). Zgodnie z umową, na niektórych opakowaniach BAT umieści informację wskazującą docelowy rynek sprzedaży papierosów.