Trwa ładowanie...
d3pkx27

IMS Health: Rynek farmaceutyczny wzrósł o 7,3% do 34,3 mld zł w 2015 r.

Warszawa, 19.02.2016 (ISBnews) - Całkowita wartość polskiego rynku farmaceutycznego, liczona w cenach detalicznych, wyniosła 34,3 mld zł w 2015 roku, co oznacza wzrost o 7,3% r/r, wynika z podsumowania rynku opracowanego przez IMS Health

Share
d3pkx27

"Polski rynek farmaceutyczny jest, pod względem wartości sprzedaży, szóstym rynkiem w Europie. Rok 2015 był jednym z najlepszych dla polskiego rynku w ostatnim pięcioleciu" - powiedział Maciej Kuźmierkiewicz, dyrektor generalny IMS Health, Poland & Baltics, cytowany w raporcie.

Inaczej niż w poprzednich latach, najbardziej wzrósł rynek apteczny - jego całkowita wartość wzrosła o 7,1% r/r do 30 mld zł w 2015 r.

"Wysoka dynamika rynku aptecznego wynika przede wszystkim ze stabilizacji na rynku leków refundowanych, gdzie w minionym roku nie odnotowaliśmy znaczących obniżek cen leków refundowanych. Infekcja w 1Q 2015 roku i związana z nią sprzedaż leków stosowanych w przeziębieniu przyczyniła się do wzrostu w segmencie leków i produktów dostępnych bez recepty" - skomentował Kuźmierkiewicz.

d3pkx27

Rynek apteczny stanowił w 2015 roku blisko 88% całego rynku farmaceutycznego. Największą sprzedaż wartościowo wygenerował segment leków na receptę (Rx). Leki Rx - refundowane i nierefundowane miały 59,1% udziału w rynku aptecznym, natomiast leki i produkty dostępne bez recepty stanowiły 40,9%. W ramach rynku aptecznego, segment sprzedaży leków na receptę (Rx) wzrósł o 6,7% r/r do 17,7 mld zł, a segment leków bez recepty wzrósł o 7,6% r/r do 12,3 mld zł.

Rynek szpitalny wzrósł o 6,5% r/r, czyli o 0,2 mld zł.

"Na rynku szpitalnym istotne, z punktu widzenia innowacyjności terapii, było wprowadzenie do programów lekowych terapii bezinterferonowych stosowanych w leczeniu WZW C. Zmiana ta, choć dotychczas nie znalazła odzwierciedlenia w wartości rynku szpitalnego, w 2016 roku może na niego istotnie wpłynąć. Decyzja ta daje nadzieję, że innowacyjność zostanie dostrzeżona jako inwestycja w polskiego pacjenta i również w dłuższej perspektywie, obok zmian demograficznych, będzie ona miała decydujący wpływ na rozwój sektora farmaceutycznego" - powiedział także dyrektor generalny.

Rynek sprzedaży wysyłkowych e-aptek (segment leków bez recepty) wzrósł o 55,5% r/r i osiągnął wartość 233 mln zł, podał także IMS Health.

(ISBnews)

d3pkx27

Podziel się opinią

Share
d3pkx27
d3pkx27