Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w sierpniu ponownie spadł

05.09. Warszawa (PAP) - W sierpniu 2012 roku Indeks Biznesu PKPP Lewiatan ponownie spadł, kwartalny o dwa punkty do 33 pkt., a roczny o jeden punkt do 36 pkt. - podała PKPP...

05.09. Warszawa (PAP) - W sierpniu 2012 roku Indeks Biznesu PKPP Lewiatan ponownie spadł, kwartalny o dwa punkty do 33 pkt., a roczny o jeden punkt do 36 pkt. - podała PKPP Lewiatan w środowym komunikacie. W opinii analityków Lewiatana jest to czytelny sygnał spowolnienia w drugiej połowie roku, a tempo wzrostu w kolejnych kwartałach będzie poniżej średniej rocznej.

"Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym odnotował w sierpniu kolejny dwupunktowy spadek, po 5-punktowej obniżce w lipcu, schodząc do poziomu 33 pkt., podobnie indeks roczny uległ dalszej jednopunktowej redukcji do 36 pkt, pozostając już trzeci miesiąc z rzędu na poziomie z kryzysu sprzed trzech lat. Jednocześnie od początku trzeciego kwartału, indeks kwartalny pozostaje poniżej rocznego, co sugeruje, że tempo wzrostu w kolejnych kwartałach będzie poniżej średniej rocznej" - napisano w komunikacie.

"Mamy wystarczająco czytelny sygnał spowolnienia w drugiej połowie roku, które faktycznie zaczęło się już w drugim kwartale. Pokazały to statystyki rachunków narodowych za drugi kwartał, gdzie tempo zarówno wzrostu PKB, jak i inwestycji czy konsumpcji uległo znacznej redukcji, podobnie jak obroty z zagranicą, z tym że w tym ostatnim przypadku spadek tempa wzrostu importu był silniejszy niż eksportu, co uratowało nas przed spadkiem PKB" - dodano.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

INDEKSY SZCZEGÓŁOWE

Indeks popytu globalnego - ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne.

"Indeksy popytu uległy ponownie kolejnej redukcji; indeks kwartalny i roczny straciły po cztery punkty schodząc do poziomu 22 pkt i 24 pkt., czyli najniższego poziomu od ponad dwóch lat, a tracąc połowę wartości notowań w stosunku do początku drugiego kwartału tego roku" - napisano.

Indeks finansów - ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej.

"Indeksy finansów uległy niewielkiej korekcie w stosunku do notowania z poprzedniego kwartału, indeks kwartalny i roczny straciły po jednym punkcie schodząc odpowiednio do 40 i 42 pkt. (...) Można przypuszczać, że wobec pogarszającej się koniunktury te spadkowe tendencje się utrzymają" - napisano.

Indeks makroekonomiczny - obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki.

"Indeks makroekonomiczny zyskał kolejne trzy punkty podnosząc się do poziomu 49 pkt. w notowaniu kwartalnym i do 44 pkt. w notowaniu rocznym. Poprawa indeksu, aczkolwiek ciągle poniżej połowy skali, wynika ze spadku inflacji, poprawy bilansu obrotów bieżących, a zwłaszcza salda handlu zagranicznego, oraz redukcji wykonania deficytu budżetowego dzięki wpłacie NBP. Na niższe notowania indeksu rocznego w stosunku do kwartalnego wpływają zagrożenie wzrostem bezrobocia i słabe perspektywy na poprawę koniunktury" - napisano.

Indeks polityczny - ocenia wpływ czynników politycznych.

"Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny wzrósł do 47 pkt., ale indeks roczny podniósł się do 50 pkt., wracając do notowań z I. połowy roku" - dodano. (PAP)

mj/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanseankietyusługi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)