Indeks Ifo powyżej oczekiwań

Końcówka minionego tygodnia przyniosła wzrost awersji do ryzyka na rynku walutowym i nie tylko. Przede wszystkim obserwujemy silną wyprzedaż walut rynków wschodzących. Nasza krajowa waluta silnie traci na wartości zarówno względem euro, funta, franka i dolara. Spadek apetytu na ryzyko może szkodzić w najbliższym czasie PLN.

27.01.2014 11:48

Para EURUSD powróciła w dniu dzisiejszym do zwyżek po publikacji lepszych danych odnośnie indeksu Ifo z Niemiec. Indeks nastrojów gospodarczych wzrósł w styczniu nieznacznie powyżej oczekiwań do 110,6 pkt. z 109,5 pkt. w grudniu. Na uwagę zasługuje wzrost subindeksu bieżącej sytuacji w styczniu do 112,4 pkt. z 111,6 pkt. oraz subindeksu oczekiwań do 108,9 pkt. z 107,4 pkt. Kolejne solidne dane z niemieckiej gospodarki stanowią wsparcie dla wspólnej waluty. Główna para walutowa oscyluje jak na razie w rejonie 1,3700.

W ten weekend Światowe Forum Ekonomiczne w Davos zakończyło się dość pozytywną oceną perspektyw dalszego wychodzenia gospodarki z kryzysu. Zdaniem Christine Lagarde najważniejsze gospodarki świata znajdują się w fazie ożywienia gospodarczego i procesu konsolidacji. Szefowa MFW podkreślała swoje obawy o bardzo niską inflację w strefie euro, jednak Mario Draghi zapewniał z drugiej strony, że użyje wszelkich dostępnych instrumentów, by uniknąć deflacji. Szefa ECB wyjaśnił jednocześnie, że ilościowe luzowanie polityki monetarnej (QE) ma ograniczony sens. Pod koniec tego tygodnia przekonamy się czy rzeczywiście jest powód do zmartwień? W piątek zostaną opublikowane wstępne dane odnośnie inflacji CPI w strefie euro.

W tym tygodniu dużo ciekawych danych makroekonomicznych napłynie z USA. W centrum zainteresowania inwestorów pozostaje środowa decyzja Fed w sprawie QE3, gdzie rynek liczy na kolejne cięcie programu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dane z rynku nieruchomości, indeks zaufania konsumentów oraz tempo wzrostu gospodarczego w IV kwartale 2013 roku.

EURPLN

Miniony piątek był przełomowy jeśli chodzi o sytuację techniczną na EURPLN. Silna deprecjacja złotego doprowadziła do przełamania istotnego oporu na poziomie 4,2125 wynikającego z 38,2% zniesienia Fib całości fali spadkowej kształtującej się od czerwca 2013 roku. Tym samy mamy w średnim terminie mamy zmianę trendu na wzrostowy. Na wykresie dziennym para handlowana jest powyżej chmury ichimoku, co stanowi dodatkowy czynnik pro wzrostowy na EURPLN. Co więcej, globalna wyprzedaż walut rynków wschodzących dodatkowo szkodzi PLN.

EURUSD

Na eurodolarze sytuacja pozostaje dość stabilna. Para utrzymuje się powyżej górnego ograniczenia chmury ichimoku na wykresie dziennym i oscyluje w rejonie 1,37. Para walczy aktualnie z oporem na poziomie 1,37 w postaci kinjun sen, którego trwałe przełamanie otworzy drogę do dalszych wzrostów w okolice 1,3740. Najbliższe wsparcie to poziom 1,3660.
Anna Wrzesińska
IDMSA

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)