Trwa ładowanie...
d1cfbhm

Indesit spodziewa się 5-proc. wzrostu rynku AGD w Polsce w 2012 r., oczekuje 3-5 proc. wzrostu cen

12.03. Warszawa (PAP) - Indesit przewiduje, że rynek sprzętu AGD w Polsce wzrośnie w 2012 roku o 5 proc., a wolumen sprzedaży może w bieżącym roku wynieść 4,5 mln sztuk. Spółka...

d1cfbhm
d1cfbhm

12.03. Warszawa (PAP) - Indesit przewiduje, że rynek sprzętu AGD w Polsce wzrośnie w 2012 roku o 5 proc., a wolumen sprzedaży może w bieżącym roku wynieść 4,5 mln sztuk. Spółka spodziewa się, że na polskim rynku AGD w bieżącym roku obserwować będziemy 3-5 proc. wzrost cen produktów. Indesit jest ponadto w trakcie uruchamiania w Polsce dwóch nowych fabryk w Łodzi i do 2014 r. chce zwiększyć moce produkcyjne w kraju do 5 mln sztuk sprzętu rocznie i zatrudniać 4 tys. osób - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

"Przewidujemy, że w tym roku sprzedaż w Polsce wyniesie 4,5 mln sztuk sprzętu AGD. My spodziewamy się sprzedać ok. 400 tys. sztuk, ale nasza produkcja będzie dużo większa - ok. 90 proc. tego co produkujemy w Polsce sprzedajemy za granicą" - powiedział na konferencji dyrektor generalny Indesit Polska, Davide Milone.

"Cały polski rynek AGD urośnie, naszym zdaniem, w 2012 r. o 5 proc. W zeszłym roku wzrost był 3,6-proc., podczas gdy my spodziewaliśmy się, że wyniesie on 3-5 proc." - dodał.

Milone spodziewa się ponadto, że w bieżącym roku ceny sprzętu AGD w Polsce wzrosną o 3-5 proc.

d1cfbhm

"Wydaje nam się, że ceny powinni podnieść wszyscy gracze na polskim rynku. Oczekujemy 3-5 proc. wzrostu. W zeszłym roku ceny spadły średnio o 3 proc., między innymi przez ceny surowców, a w tym samym czasie inflacja w Polsce wyniosła ok. 4 proc. O 1 p.p. wzrosła też w ubiegłym roku stawka VAT. Podwyżki będą, więc miały na celu jedynie powrót do poziomów cen z przeszłości" - powiedział.

Indesit chce do 2014 r. zwiększyć moce produkcyjne w Polsce do 5 mln sztuk sprzętu rocznie. Spółka planuje uruchomienie w styczniu 2013 r. nowej fabryki okapów w Łodzi. W sierpniu 2012 r. prace ma natomiast rozpocząć druga nowa łódzka fabryka Indesit, w której będą produkowane komponenty plastikowe.

"Te inwestycje łącznie kosztowały nas 30 mln euro. Zwiększamy swoją produkcję w Polsce, ponieważ zarówno ten kraj jak i rozwijające się kraje ościenne są dla nas ważnym strategicznie rynkiem. Do 2014 r. nasze moce produkcyjne w Polsce wzrosną do 5 mln sztuk sprzętu rocznie, a zatrudnienie zwiększy się do 4 tys. osób" - powiedział na konferencji Antonio Melone, dyrektor ds. produkcji Indesit Polska.

Dodał, że w 2013 r. fabryka okapów w Łodzi może wyprodukować 200-250 tys. sztuk sprzętu.

d1cfbhm

Indesit posiada obecnie w Polsce cztery zakłady produkcyjne. W dwóch fabrykach w Łodzi produkowane są lodówki i kuchenki, a w dwóch zakładach w Radomsku pralki i zmywarki. Łącznie spółka posiada 16 zakładów produkcyjnych w Europie i poza nią.

Pod względem udziałów w rynku w Polsce Indesit zajmuje obecnie 7. pozycję.

Sprzedaż całej grupy Indesit w 2011 roku spadła rdr do 2,82 mld euro z 2,87 mld euro w 2010 r. Zysk netto grupy w 2011 r. spadł do 59 mln euro z 89,7 mln euro rok wcześniej. (PAP)

kuc/ asa/

d1cfbhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cfbhm