Inflacja bazowa mogłaby wyznaczać cel inflacyjny NBP - Starczewska-Krzysztoszek, RG
17.01. Warszawa (PAP) - W świetle dalszego spowolnienia inflacji bazowej oraz inflacji CPI, zapowiedź końca pewnego etapu w łagodzeniu polityki pieniężnej przez RPP wydaje się...
17.01. Warszawa (PAP) - W świetle dalszego spowolnienia inflacji bazowej oraz inflacji CPI, zapowiedź końca pewnego etapu w łagodzeniu polityki pieniężnej przez RPP wydaje się niezrozumiała - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Rady Gospodarczej przy premierze. Można pomyśleć, czy inflacja bazowa nie powinna wyznaczać celu inflacyjnego NBP.
"Dynamika inflacji bazowej, po wyłączeniu cen żywności i energii, spada od stycznia 2012 r., z wahaniami na początku roku. Wyraźny trend zmian inflacji bazowej, a także jej poziom w grudniu 2012 r. nie pozostawiają wątpliwości, że mamy do czynienia z osłabieniem gospodarczym. I że także w 2013 r. będziemy mieć do czynienia z dalszym słabnięciem dynamiki inflacji bazowej (a także inflacji CPI). Z reguły bowiem osłabienie wzrostu gospodarczego poniżej poziomu wzrostu potencjalnego, a z tym mamy do czynienia, wpływa na obniżenie dynamiki inflacji" - napisała Starczewska-Krzysztoszek w czwartkowym biuletynie Rady.
"W tym kontekście szkoda, że RPP prowadzi tak zachowawczą politykę pieniężna. A informacja przekazana przez Radę na ostatniej konferencji prasowej o zakończeniu pewnego etapu w cyklu łagodzenia tej polityki pieniężnej nie wydaje się zrozumiała. Może warto zastanowić się nad tym, czy inflacja bazowa, czyli ta przewidywalna część inflacji CPI, nie powinna wyznaczać celu inflacyjnego. Prowadzenie polityki pieniężnej w oparciu o przewidywalną część inflacji pozwalałoby realizować RPP cel jakim jest stabilność cen, a jednocześnie nie wpływałoby negatywnie na wzrost gospodarczy" - dodała.
NBP podał w środę, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w grudniu 2012 roku 1,4 proc. rdr, wobec 1,7 proc. rdr w listopadzie. (PAP)
jba/ asa/