Trwa ładowanie...
d6vadzr
finanse
12-03-2012 09:10

Inflacja obniży się do poziomu zbliżonego do celu NBP w średnim horyzoncie projekcji

12.03. Warszawa (PAP) - Dynamika CPI w 2012 roku będzie się utrzymywać na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego i wyniesie 4,1 proc. rdr. W średnim horyzoncie projekcji, wraz ze...

d6vadzr
d6vadzr

12.03. Warszawa (PAP) - Dynamika CPI w 2012 roku będzie się utrzymywać na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego i wyniesie 4,1 proc. rdr. W średnim horyzoncie projekcji, wraz ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego oraz pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, inflacja obniży się do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego NBP - wynika z najnowszego Raportu o inflacji NBP marzec 2012 r., którego częścią jest projekcja inflacji i PKB. W 2014 roku kontynuowany będzie spadkowy trend stopy inflacji, która obniży się do 2 proc. rdr.

Z najnowszej projekcji NBP wynika, że dynamika CPI utrzymywać się będzie w 2012 roku na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego (4,1 proc. r/r).

"Relatywnie wysoki poziom inflacji CPI w bieżącym roku będzie wypadkową silnego osłabienia złotego w ostatnim kwartale 2011 r., czynników o charakterze regulacyjnym (wzrost akcyzy na olej napędowy, wzrost stawki rentowej, polityka URE) i sytuacji na światowych rynkach surowców energetycznych, przy umiarkowanej presji popytowej" - napisano w dokumencie.

"W średnim horyzoncie projekcji, wraz ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego oraz pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, inflacja obniży się do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego NBP, przy czym wdrażanie PEK (Pakietu Energetyczno-Klimatycznego - PAP) będzie ograniczać tempo powrotu inflacji do celu" - dodano.

d6vadzr

"W 2014 r. kontynuowany będzie spadkowy trend stopy inflacji (inflacja CPI obniży się do 2 proc.), czemu sprzyjać będzie kształtowanie się cen surowców na rynkach światowych (spadające ceny surowców rolnych oraz obniżająca się dynamika cen surowców energetycznych), umacniający się kurs złotego oraz obniżka podstawowej stawki VAT. Spadek stopy inflacji będzie ograniczany przez umiarkowane ożywienie gospodarcze, odzwierciedlone w nieznacznie rosnącej luce popytowej" - napisano w projekcji.

NBP zaznacza, że przy założeniu braku zmian stopy referencyjnej NBP w całym horyzoncie projekcji, prawdopodobieństwo ukształtowania się średniorocznej inflacji w przedziale 1,5 proc.-3,5 proc. rośnie z 3 proc. w I kw. 2012 r. do średnio 51 proc. w latach 2013-2014.

KURS PLN

W projekcji zaznaczono, że w IV kw. 2011 nastąpiło dalsze osłabienie kursu złotego związane z rosnącymi obawami o możliwość finansowania rosnącego poziomu zadłużenia niektórych krajów strefy euro oraz problemami płynnościowymi części banków europejskich.

d6vadzr

"Można oczekiwać, że niedowartościowany obecnie kurs złotego w horyzoncie projekcji będzie się stopniowo umacniał, zbliżając się do poziomu równowagi" - napisano.

"Skala umocnienia kursu będzie jednak osłabiana przez niski wzrost w kraju i za granicą, co ograniczać będzie napływ inwestycji bezpośrednich i portfelowych do Polski. W tym samym kierunku będzie oddziaływał zmniejszający się dysparytet stóp procentowych, wynikający z przyjętego w projekcji założenia o stałej stopie referencyjnej NBP" - dodano.

INFLACJA BAZOWA

d6vadzr

Z projekcji wynika, że umacnianie się kursu złotego i umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego sprawią, że inflacja bazowa będzie obniżać się w horyzoncie projekcji do 2,0 proc. w 2014 roku.

"W krótkim okresie spadek ten będzie ograniczany przez szybko rosnące ceny importu, wzrost jednostkowych kosztów pracy (w efekcie podwyżki stawki rentowej), a w 2013 roku - przez skutki wdrożenia Pakietu Klimatyczno-Energetycznego" - napisano.

"W 2014 roku oczekiwany jest powrót podstawowej stawki VAT do 22 proc., co ograniczy wpływ poprawy koniunktury gospodarczej na inflację bazową w tym okresie" - dodano.

d6vadzr

CENY ŻYWNOŚCI

NBP zaznacza, że tempo wzrostu krajowych cen żywności spowolni w horyzoncie projekcji do 0,6 proc. w 2014 roku, choć kształt ścieżki cen żywności w krótkim okresie jest zaburzony przez efekt bazy związany z wysokimi cenami żywności w II kw. 2011 r.

"Na tak silne ograniczenie dynamiki cen żywności, oprócz umacniającego się kursu oraz niższego wzrostu gospodarczego (czyli czynników obniżających również dynamikę pozostałych kategorii cen konsumpcyjnych), wpłyną także obniżające się w całym horyzoncie projekcji ceny surowców rolnych na rynkach światowych" - napisano.

d6vadzr

"W krótkim horyzoncie projekcji, wraz z powrotem uwarunkowań agrometeorologicznych do przeciętnego wieloletniego poziomu, spodziewana jest także poprawa warunków podażowych (w porównaniu do roku 2011), sprawiająca, że relacje popytowo-podażowe na krajowym rynku surowców rolnych ustabilizują się" - dodano.

CENY ENERGII

Inflacja cen energii w krótkim horyzoncie projekcji utrzyma się na wysokim poziomie 9,1 proc. w 2012 roku, ze względu na rosnące ceny surowców energetycznych na rynkach światowych (wyrażone w złotych), podwyższenie stawki akcyzy na olej napędowy od 2012 r., a także zatwierdzone przez URE podwyżki cen nośników energii.

d6vadzr

"W średnim i długim horyzoncie projekcji ceny surowców energetycznych na rynkach światowych ustabilizują się, co przy jednoczesnej stopniowej aprecjacji złotego, obniży dynamikę cen energii, jednak nadal pozostanie ona wyższa niż inflacja CPI" - napisano.

"W 2013 r. czynnikiem podwyższającym inflację cen energii będzie możliwe przełożenie na ceny energii elektrycznej wzrostu kosztów sektora energetycznego związanego z zakupami uprawnień do emisji CO2. W 2014 r. wpływ wdrożenia Pakietu Energetyczno-Klimatycznego (PEK) na dynamikę cen energii będzie mniejszy, choć nadal dodatni. Obniżeniu tempa wzrostu cen energii w ostatnim roku projekcji sprzyjać powinna także zmiana podstawowej stawki VAT" - dodano.(PAP)

jba/ asa/

d6vadzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6vadzr