Trwa ładowanie...
d4jrl4g
d4jrl4g

Inflacja pod kontrolą, jest przestrzeń do obniżek stóp proc. - Noga z RPP

15.6.Warszawa (PAP) - Inflacja jest pod kontrolą zaś RPP ma przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Nie ma jednak pewności, że do obniżki dojdzie na czerwcowym posiedzeniu -...
Share
d4jrl4g

15.6.Warszawa (PAP) - Inflacja jest pod kontrolą zaś RPP ma przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Nie ma jednak pewności, że do obniżki dojdzie na czerwcowym posiedzeniu - hamulcem może okazać się kurs złotego, o który Rada wciąż się obawia - ocenia Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Myślę, że przestrzeń do obniżek stóp mamy, to nie ulega wątpliwości, z tego względu, że inflacja jest pod kontrolą. Chcemy, żeby PKB wrócił na ścieżkę zrównoważonego wzrostu, żeby zmierzał do tego potencjalnego PKB, który wynosi w Polsce gdzieś około 4,5 proc. To jest daleka droga oczywiście" - powiedział w TVN CNBC.

Noga pytany o możliwość cięcia stóp proc. na najbliższym posiedzeniu powiedział, że nie może na to pytanie odpowiedzieć z całą pewnością.

d4jrl4g

"Jeżeli jest jakiś hamulec obniżki stóp proc. to słaby kurs złotego. My się ciągle obawiamy. Ten kanał kursowy działa" - powiedział.

Zdaniem Nogi utrzymanie poziomu deficytu budżetowego jest niemożliwe, jednak przestrzeń do obniżek stóp proc. istnieje niezależnie od tego, pod warunkiem, że deficyt nie zostanie zwiększony ponad 2-2,5 mld zł.

W opinii Nogi możliwe jest obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej jeszcze w tym roku w dwóch krokach po 0,5 pkt proc.

"Benchmark, który dla nas jest najważniejszy, to jest stopa rezerwy obowiązkowej EBC. To jest 2 proc. (...) Jeszcze przed nami jeden cały punkt procentowy. Jeżeli sytuacja płynnościowa na rynku będzie tego wymagała, uważam, że RPP się nie zawaha o cały punkt procentowy obniżyć stopę rezerwy obowiązkowej" - powiedział.

"Raczej będziemy bacznie obserwować rynek i raczej w dwóch krokach to zrobimy, po 50 pkt bazowych, myślę, że jeszcze w tym roku" - dodał. (PAP)

jba/ pam/

d4jrl4g

Podziel się opinią

Share
d4jrl4g
d4jrl4g