Trwa ładowanie...
d10w09v

Inflacja w styczniu 3,6 proc. rdr; mdm 0,5 proc. - GUS (aktl.)

...

d10w09v
d10w09v

dochodzą szczegóły z komunikatu GUS #

15.02. Warszawa (PAP) - Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do stycznia 2009 roku, a w porównaniu z grudniem 2009 roku wzrosły o 0,5 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w styczniu o 3,5 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,4 proc.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7 proc. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za warzywa, drób, jaja, sery oraz ryby. Podrożały również napoje bezalkoholowe, w tym najbardziej soki i herbata. Wzrosły ceny mleka, tłuszczów roślinnych oraz masła.

Potaniał natomiast cukier, a także ryż. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za mięso wieprzowe i wędliny. Zmiany cen żywności, zwłaszcza artykułów mleczarskich i mięsa, są następstwem zmian cen skupu oraz cen targowiskowych podstawowych produktów rolnych.

d10w09v

W styczniu br. nastąpił nieznaczny wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0,1 proc.).

Mniej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za odzież i obuwie (o 2,2 proc.).

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 0,9 proc.

Podrożało użytkowanie mieszkania. Zanotowano wzrost opłat za wywóz nieczystości (śmieci). Droższe niż w grudniu ub. roku były także usługi kanalizacyjne oraz zaopatrywanie w wodę. Podniesiono opłaty za najem mieszkania. W styczniu br. wzrosły ceny nośników energii. Obowiązujące od stycznia br. nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną. Podrożała także energia cieplna i opał.

d10w09v

Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.

W styczniu br. nadal rosły opłaty dotyczące towarów i usług związanych ze zdrowiem.

Ceny w zakresie transportu były o 1,0 proc. wyższe niż w grudniu ub. roku, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu. Podniesiono opłaty za pasażerski transport kolejowy. Potaniał natomiast transport lotniczy i morski oraz samochody osobowe. W styczniu br. wyższe były opłaty związane z łącznością, głównie w wyniku wzrostu cen usług telekomunikacyjnych (łącznie z internetowymi).

d10w09v

Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za usługi w zakresie kultury, a także za turystykę zorganizowaną.

Potaniał natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny.

Opłaty dotyczące edukacji były wyższe niż w grudniu ub. roku.

W styczniu br. nadal rosły ceny w zakresie restauracji i hoteli.

Spośród innych towarów i usług, podniesiono opłaty w zakresie opieki społecznej.

Więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za wyroby kosmetyczne i perfumeryjne, a także usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych.

Odnotowano spadek opłat w zakresie ubezpieczeń. (PAP)

bg/ jtt/

d10w09v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10w09v