Trwa ładowanie...
d3jkrb2

Inflacja zejdzie do celu w połowie 2010 - Noga z RPP

22.9. Warszawa (PAP) - Inflacja znajdzie się na poziomie celu w połowie 2010 r. lub później - uważa prof. Marian Noga, członek RPP. Jego zdaniem w III kwartale 2009 r. dynamika PKB...

Share
d3jkrb2

22.9. Warszawa (PAP) - Inflacja znajdzie się na poziomie celu w połowie 2010 r. lub później - uważa prof. Marian Noga, członek RPP. Jego zdaniem w III kwartale 2009 r. dynamika PKB będzie dodatnia, w IV kwartale PKB będzie wzrastać szybciej niż 1 proc.

"Inflacja jest pod kontrolą, ale oddala się czas, kiedy inflacja zejdzie do celu. Poczekajmy do października, do projekcji, żeby zobaczyć, w którym momencie ona zejdzie do celu. To może być w połowie przyszłego roku lub później, w lipcu, sierpniu" - powiedział Noga w TVN CNBC.

Zdaniem członka RPP, decyzję o podwyżce stóp podejmie już nowa Rada. Takiego ruchu Noga spodziewa się w połowie 2010 r.

d3jkrb2

"Stopy będzie można podnieść, kiedy domknie się ujemna luka popytowa, to może być w lipcu, sierpniu 2010. Jeśli inflacja będzie wówczas powyżej celu, to można spodziewać się podwyżki stóp, ale to już będzie decyzja przyszłej Rady" - powiedział.

"To jest mój scenariusz" - dodał.

Zdaniem Nogi, w III kwartale 2009 r. dynamika PKB będzie dodatnia, a w IV kwartale będzie powyżej 1 proc.

"III kwartał będzie dodatni, a w IV kwartale PKB wzrastać szybciej niż 1 proc." - powiedział.

Noga uważa, że RPP powinna zmienić swoje nieformalne nastawienie na neutralne.

"Uważam, że nastawienie powinno być już neutralne. Inflacja do końca roku wzrośnie, to będzie 3,9-4,0 proc. w grudniu, średniorocznie to będzie 3,6-3,7 proc." - powiedział.(PAP)

fdu/ ana/

d3jkrb2

Podziel się opinią

Share
d3jkrb2
d3jkrb2