ING obniżył prognozę PKB dla Polski

W reakcji na ogłoszone w piątek dane GUS-u, zwłaszcza produkcji przemysłowej i budownictwa, bank ING obniżył prognozę polskiego PKB za czwarty kwartał 2012 r. do 0,2 proc. w ujęciu rocznym. W pierwszym kwartale 2013 r. nie wyklucza, że PKB może być pod kreską.

ING obniżył prognozę PKB dla Polski
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

18.01.2013 | aktual.: 18.01.2013 17:59

"Biorąc pod uwagę produkcję przemysłową i wyniki budownictwa za cały czwarty kwartał. 2012 r. szacujemy, że PKB za ten okres wzrósł o 0,2 proc. rok do roku wobec 1,4 proc. rok do roku w trzecim kwartale i 2,3 proc. w drugim kwartale." - napisali analitycy.

"Spodziewamy się, że publiczne inwestycje obniżyły się w czwartym kwartale ub. r. o ok. 10 proc. w ujęciu rocznym i mając na względzie to, że najniższy punkt ich wyhamowania może wystąpić w pierwszym półroczu 2013 r., przewidujemy, że PKB w pierwszym kwartale br. będzie bliski zera (jeśli nie poniżej)" - dodali.

Produkcja przemysłowa niewyrównana sezonowo wyniosła w grudniu -10,4 proc. rdr. Przed ogłoszeniem danych ING zakładał -8,5 proc. rok do roku. Średnia oczekiwań rynku wynosiła -6,9 proc. rok do roku. Produkcja sektora budowlanego wyniosła w grudniu -24,8 proc. w ujęciu rocznym z pominięciem sezonowej korekty w porównaniu ze spadkiem o -7,0 proc. rok do roku zakładanym przez analityków banku przed ogłoszeniem danych i konsensusu -11,0 proc. w ujęciu rocznym.

"Różnica w liczbie dni roboczych uszczupliła odczyt o ok. 4 punktów procentowych, ale pomijając ten czynnik, dane odzwierciedlają - naszym zdaniem - spadkowy trend krajowych i zagranicznych zamówień" - zaznacza komentarz.

O danych dotyczących zatrudnienia (-0,5 proc. rdr w ujęciu niewyrównanym sezonowo) analitycy ING napisali, że "są wyrazem szybszego dostosowywania poziomu zatrudnienia do kondycji gospodarki" (po miesiącach "chomikowania" siły roboczej przez pracodawców). Spadek zatrudnienia za cały 2013 r. szacują na 1-2 proc. w ujęciu rocznym.

Płace przyrosły w grudniu o 2,4 proc. rok do roku, ale realnie za cały czwarty kwartał ub. r. obniżyły się średnio o -0,5 proc. wobec obniżki o -1,5 proc. w trzecim kwartale.

Piątkowe dane GUS w ocenie ING, przemawiają za kolejną obniżką oprocentowania stóp w lutym. Docelowo główna stopa procentowa obniży się do 3,0 proc. z 4,0 proc. obecnie - przewiduje bank.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)