Trwa ładowanie...

Inspektorzy zaostrzają kontrole kas fiskalnych

Urzędy kontroli skarbowej zaostrzyły kontrole kas fiskalnych. Inspektorzy biorą pod lupę zwłaszcza branżę handlową, usługową, gastronomiczną i rozrywkową zwłaszcza w miejscowościach turystycznych. Za sprzedaż bez kasy lub niewydanie paragonu będą karać mandatami - ostrzega Ministerstwo Finansów.

Inspektorzy zaostrzają kontrole kas fiskalnychŹródło: Jupiterimages
d1mapjj
d1mapjj

Według resortu, kontrole mają działać nie tylko prewencyjnie, ale także ujawnić przypadki nierejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych i ograniczyć szarą strefę w miejscowościach turystycznych.

- W okresie ferii m.in. Policja i Inspektorat Transportu Drogowego dbają o bezpieczeństwo wypoczywających dzieci. My zajmiemy się szarą strefą i zadbamy o klimat uczciwej konkurencji wśród oferujących zimowe atrakcje - poinformował we wtorek cytowany w komunikacie MF wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Intensywne kontrole kas m.in. w punktach sprzedaży w nadmorskich miejscowościach zaczęły się w ubiegłym roku. Z danych resortu wynika, że inspektorzy kontroli skarbowej za wykroczenia związane z kasami rejestrującymi wymierzyli wtedy ponad 30 tysięcy mandatów na łączną kwotę ponad 7 mln zł.

Według fiskusa, szczególnie częstą praktyką, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych oraz podczas "sezonowej aktywności gospodarczej" (święta, imprezy andrzejkowe i noworoczne) jest niewydawanie paragonów fiskalnych.

d1mapjj

Kontrola skarbowa apeluje o świadome zakupy i domaganie się wydania paragonu przez sprzedawcę. Według ministerstwa, jest to korzystne nie tylko dla budżetu, ale przede wszystkim dla konsumentów.

- Paragon ułatwia klientom dochodzenie swoich praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez sprzedawcę lub posiada wady - zaznaczył Parafianowicz. Zwrócił uwagę, że każdy sprzedawca w momencie wydawania paragonu rejestruje swoje obroty, a zapłacony przez niego podatek wraca do klienta w sposób pośredni - poprzez zadania finansowane z budżetu państwa.

Z danych MF wynika, że dynamika obrotów firm ukaranych mandatem jest nawet kilkukrotnie wyższa od pozostałych przedsiębiorstw.

Resort przypomina, że zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym każda osoba, która sprzeda z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda paragonu potwierdzającego sprzedaż, popełnia czyn zabroniony. Do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty również właściciel lub kierownik sklepu, który nie dopełnił obowiązku nadzoru.

- Postępowanie mandatowe ma zastosowanie wyłącznie wtedy, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości, a grzywna wydaje się wystarczającą reakcją na popełnione wykroczenie skarbowe. Nie ma przy tym znaczenia, na jaką kwotę dokonano uszczuplenia, liczy się sam fakt naruszenia przepisów - ostrzega MF. Dodaje, że mandat wynosi maksymalnie 2 tys. 634 zł.

d1mapjj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mapjj