Interwencja NBP lekko umocniła złotego, dług traci
...
23.11.2011 | aktual.: 23.11.2011 11:23
23.11. Warszawa (PAP) - Po interwencji NBP na rynku walutowym złoty zyskał w stosunku do kursu na otwarciu. Rentowności obligacji rosną w ślad za rynkami zewnętrznymi.
"Złoty po interwencji ponownie stracił, ale per saldo jest mocniejszy niż przed interwencją" - powiedział Robert Kęsicki z Kredyt Banku.
PLN otworzył się w środę na poziomie 4,4730/EUR i zdaniem analityków zbliżył się do "strefy lokalnych maksimów".
Dilerzy w godzinach porannych informowali PAP, że oczekują rychłej interwencji NBP na rynku walutowym w związku z dwukrotną zapowiedzią wiceprezesa NBP Witolda Kozińskiego o możliwość jej podjęcia.
We wtorek wiceprezes NBP Witold Koziński poinformował w rozmowie z PAP, że przeciwdziałanie przez NBP niekorzystnym tendencjom na rynku walutowym jest nadal wysoce prawdopodobne.
Dilerzy ocenili jednak, że skutki interwencji nie będą trwałe, ponieważ problemy, które powodują osłabienie złotego - czyli kryzys zadłużeniowy w strefie euro oraz w USA - nie zostały rozwiązane.
NBP interweniował w środę około godz. 9.40 na rynku walutowym, sprzedawał euro - złoty umocnił się z poziomu 4,4730 do 4,4400/EUR. Zaraz po podjęciu przez NBP interwencji na rynku, złoty osłabił się jednak ponownie - do poziomu 4,4512/EUR.
"NBP ma ograniczoną możliwość poprawy sytuacji, nie ma nieskończonych rezerw walutowych. O obecnym osłabieniu złotego decyduje sytuacja na rynkach światowych i to ona musi się poprawić, aby złoty mógł się trwale umacniać" - powiedział PAP diler pragnący zachować anonimowość.
Dilerzy zwracają uwagę także na związek pomiędzy polskim złotym, czeską koroną i węgierskim forintem.
"W ostatnich dniach było sporo zakładów bezpośrednich HUF-PLN w kierunku mocniejszej złotówki; w tej chwili część tych zakładów została odwrócona, podobnie jak w przypadku korony czeskiej - to mogło wpływać na osłabienie złotego. Dzisiaj jednak ten efekt powinien już wygasać" - powiedział PAP diler.
Pomiędzy złotym i koroną czeską występuje "gigantyczny" dysparytet stóp procentowych, a pomiędzy złotym i forintem - dysparytet siły gospodarczej.
"Skoro Węgry uciekły spod noża, zakłady się odwróciły. Taka gra będzie się powtarzać jeszcze wiele razy" - powiedział diler.
Dilerzy zwracają uwagę na fakt, że pod koniec listopada część londyńskich banków kończy rok finansowy i ten okres nie sprzyja budowaniu strategii długoterminowych.
"Rynek jest mocno +newsowy+: dobry news - rośnie, zły - spada. Wszyscy grają na krótko, unikają ryzyka, nie budują długoterminowych strategii. Rynek będzie się mocował z ministerstwem finansów" - powiedział diler.
Jego zdaniem zachowanie inwestorów wobec złotego zależy też od grudniowej decyzji EBC - jeżeli bank zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych, przestrzeń do osłabienia złotego będzie się kurczyć. EBC podejmie decyzję o poziomie stóp 8 grudnia 2011.
"Rynek gra też na obniżkę ratingu USA" - dodał.
DŁUG W TRENDZIE SPADKOWYM, DŁUG NIE ZAREAGOWAŁ NA INTERWENCJĘ NBP
"Interwencja walutowa nie miała wpływu na rynek obligacji. Nie widać zmian rentowności" - powiedział PAP Daniel Zegadło z Banku Raiffeisen.
Dodał, że rynek spodziewał się interwencji, ale na nieco wyższych poziomach.
Błażej Wajszczuk z BNP Paribas Bank Polska SA powiedział, że obligacje są od paru dni sprzedawane - nie jest to jednak wyprzedaż, ale powolne obsuwanie się rentowności.
"Rentowności polskich papierów rosną w ślad za rentownościami na rynkach zewnętrznych" - powiedział PAP Henryk Sułek z Banku Millennium.
W opinii dilerów dług pozycjonuje się także przed środowym przetargiem obligacji infrastrukturalnych - Bank Gospodarstwa Krajowego zaoferuje obligacje infrastrukturalne IDS1022 za 0,0-1,0 mld zł.
"Oczekujemy, iż średnia rentowność powinna ukształtować się w przedziale 6,18-6,23 proc. (spread do obligacji skarbowych rzędu 35-40 pb) a niewykluczone, że maksymalny zaakceptowany poziom rentowności może być nawet wyższy" - napisano w porannym komentarzu Banku Pekao SA.
środa wtorek wtorek 10.40 16.15 10.00
EUR/PLN 4,4602 4,4623 4,4448 USD/PLN 3,3162 3,2991 3,2830 EUR/USD 1,3444 1,3522 1,3533
OK0114 4,77 4,76 4,73 PS0416 5,16 5,12 5,10 DS1021 5,87 5,82 5,81 (PAP)
Maria Kozińska
mak/ asa/