Trwa ładowanie...

Inwazja biedronek azjatyckich. Czytelniczka przysyła zdjęcia

Biedronki azjatyckie w ostatnich dniach wkraczają do domów Polaków. Październik to okres intensywnego poszukiwania schronienia do przezimowania. Czytelniczka WP Finanse przysłała zdjęcia, jak wygląda "inwazja" u niej.

Biedronki azjatyckie nachodzą domy głównie w październiku.Biedronki azjatyckie nachodzą domy głównie w październiku.Źródło: dziejesie.wp.pl, fot: czytelnik WP
d25xluf
d25xluf

Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) jest w Polsce gatunkiem inwazyjnym. Pojawiła się w naszym kraju w 2006 roku, kiedy to po raz pierwszy zaobserwowano ją w Poznaniu.

Październik jest okresem wzmożonej aktywności tych zwierząt, gdyż właśnie w tym miesiącu szukają bezpiecznych miejsc do przezimowania. Stąd też łatwo je zaobserwować na oknach, ścianach, czy drzwiach naszych domów lub mieszkań. Biedronki te szukają szczelin, które zapewnią im spokojny byt do wiosny.

Inwazja biedronek azjatyckich

Dlatego też nie mogą dziwić przysłane zdjęcia przez naszą czytelniczkę, która musi się mierzyć z inwazją tych zwierząt. Choć biedronki kojarzą się zazwyczaj pozytywnie, to jednak bliskie obcowanie z biedronkami azjatyckimi może skończyć się dla człowieka ugryzieniem.

Zobacz: Decyzja rządu PiS umożliwiła nowy biznes Janusza Palikota i Kuby Wojewódzkiego

Potencjalne ugryzienie jest szczególnie niebezpieczne dla alergików. Może skończyć się dolegliwościami skórnymi, a nawet - w skrajnych przypadkach - związanymi z drogami oddechowymi.

d25xluf

Biedronka azjatycka - jak odróżnić

Ugryzienie powinno wprost pokazać, że mamy do czynienia z biedronką azjatycką. Zamiast jednak ryzykować, wystarczy się im po prostu przyjrzeć.

Ten gatunek inwazyjny różni się bowiem od rodzimej biedronki. Jak? Azjatycka biedronka może przybierać różne kolory: żółty, pomarańczowy, czerwony (a w rzadkich przypadkach również czarny). Posiada również znacznie więcej kropek, których liczba może dochodzić nawet do 23.

Pochodząca ze wschodniej i środkowej Azji biedronka ta była w wielu miejscach sztucznie wprowadzona do walki z mszycami. Po latach okazało się jednak, że gatunek ten szybko wyrwał się spod kontroli i zaczął wyrządzać szkody.

d25xluf

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii obserwacje wskazują, że biedronki azjatyckie mogą zagrażać gatunkom rodzimym biedronek. Są one drapieżniejsze, pożywiają się tym samym pokarmem, a także zjadają jaja i larwy innych gatunków biedronek.

Przy ostatnim trzeba jednak podkreślić, to zwyczajne zachowanie wśród biedronkowatych. W Polsce zaobserwowano takie zachowanie rodzimych biedronek siedmiokropek w stosunku do larw biedronki azjatyckiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25xluf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25xluf