Inwestorom puszczają nerwy, olbrzymia wyprzedaż złotego

Dzisiejszy dzień przyniósł bardzo duże i gwałtowne osłabienie złotego względem wszystkich głównych walut. Prawdopodobieństwo ataku państw zachodnich na Syrię sprawia, że apetyt na ryzyko zdecydowanie maleje i tracą wszystkie waluty rynków wschodzących, inwestorzy kierują się w stronę dolara, jena czy franka szwajcarskiego – podobnie jak wczoraj.

Inwestorom puszczają nerwy, olbrzymia wyprzedaż złotego
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział złożenie dziś na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji, potępiającej ataki z użyciem broni chemicznej i dającej zgodę na „ochronę cywili przed dalszymi atakami”. W związku z tymi wydarzeniami tracą waluty rynków wschodzących, do których zaliczany jest złoty, a zyskują na wartości aktywa uważane za bezpieczne, głównie dolar i jen. Z powodu obaw o dalszą destabilizację sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie rośnie także cena złota i ropy, której cena pokonała nawet 117 USD za baryłkę.

Najważniejszym dzisiejszym wydarzeniem oprócz doniesień z Syrii było wystąpienie szefa Bank of England Marka Carneya, które budziło duże emocje ze względu na pogłoski, że BoE jest niezadowolone z dotychczasowej interpretacji wprowadzenia forward guidance przez rynki. Carney zapowiedział, że bank jest gotowy do dalszego luzowania, jeżeli ożywienie ucierpi, jednak prognozy i dane są pozytywne dla brytyjskiej gospodarki i Brytyjczycy na razie nie planują dalszej ekspansji monetarnej. Funt, który od początku tygodnia był gwałtownie wyprzedawany, podczas konferencji wyraźnie zyskiwał.

Sytuacja polskiej waluty jest obecnie bardzo niedobra. Złotemu od jakiegoś czasu nie sprzyjała rozmowa o wychodzeniu FED z programu QE3, a wydarzenia w Syrii stały się prawdziwym punktem zapalnym. Stabilizacja sytuacji na Bliskim Wschodzie może uspokoić inwestorów, jednak na to, w chwili obecnej, się nie zanosi.

Jutro poznamy bardzo ważne dane z Europy i USA. O 9:00 czeka nas publikacja finalnego odczytu tempa wzrostu PKB Hiszpanii w II kwartale, co da odpowiedź, czy sytuacja gospodarcza na południu Europy również stopniowo się poprawia. Ponadto o 14:30 ujawnione zostaną dane o amerykańskim PKB w II kwartale i liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych, informacje te będą bardzo ważne w kontekście planowanego na wrzesień ograniczenia QE3. Czekają nas także wystąpienia członków EBC (Yves Mersch) i FED (James Bullard i Jeffrey Lacker). O 15:30 notowania par z polskim złotym wyglądały następująco: USDPLN 3,22 EURPLN 4,29 CHFPLN 4,49 GBPPLN 5,00.
Dział Analiz XTB

eurozłotyfrank

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)