Inwestycje funduszy emerytalnych na rynku akcji
W lutym wartość papierów udziałowych notowanych na warszawskiej giełdzie znajdujących się w portfelach funduszy emerytalnych ustanowiła kolejny historyczny rekord.
04.04.2005 12:58
luty 2005
W lutym wartość papierów udziałowych notowanych na warszawskiej giełdzie znajdujących się w portfelach funduszy emerytalnych ustanowiła kolejny historyczny rekord. Po wzroście o +1,8 mld PLN, co odpowiada miesięcznej dynamice na poziomie +9,2%, ich wartość przekroczyła w końcu lutego 21,5 mld PLN. Wzrosła również wartość papierów notowanych na zagranicznych rynkach, która wyniosła blisko 650 mln PLN. Łącznie papiery udziałowe "pracujące" na przyszłe emerytury Polaków przekroczyły już wartość 22,5 mld PLN.
Tak dynamiczny wzrost wartości akcji w portfelach funduszy emerytalnych, był bezpośrednią konsekwencją świetnej koniunktury, z jaką mieliśmy do czynienia na krajowym rynku akcji. Okazało się, że wypatrywany od początku roku "efekt stycznia" zmaterializował się dopiero w lutym, gdy główny miernik koniunktury na warszawskim parkiecie wzrósł o +8,9%. WIG20 opisujący koniunkturę w segmencie największych i najbardziej płynnych spółek zyskał aż +10,9%. Nieco gorzej wyglądała sytuacja w segmencie średnich spółek - indeks MIDWIG zyskał na wartości +2,9%. A zatem po świetnej pierwszej połowie ubiegłego roku, inwestorzy nieco gorzej oceniają perspektywy giełdowych średniaków.
Lutowy wzrost wartości akcji spółek notowanych na warszawskim parkiecie nie dorównał dynamice kapitalizacji notowanych tam spółek. W tym samym nieznacznie zmniejszył się udział otwartych funduszy emerytalnych w wartości rynkowej warszawskiej giełdy osiągając w końcu lutego poziom 6,88%.
Po dwóch miesiącach spadku udziału akcji w aktywach zarządzanych przez fundusze emerytalne, luty przyniósł odwrotny ruch. Udział tej grupy aktywów wzrósł do drugiego najwyższego w historii poziomu 33,5%. Większe znaczenie akcji mogliśmy obserwować jedynie w czasie szczytu hossy internetowej w lutym 2000 roku.
Wówczas udział akcji w środkach zarządzanych przez fundusze emerytalne na krótko zbliżył się do poziomu 35,5%. Co ciekawe, tej ogólnej tendencji nie poddali się zarządzający czterema funduszami, którzy w końcu lutego zmniejszyli zaangażowanie na rynku akcji (OFE CSL&P, Bankowy, Generali i Sampo). W największym stopniu uczynili to zarządzający z OFE Bankowy, którzy zmniejszyli alokację o 170 punktów bazowych. W konsekwencji tego ruchu OFE Bankowy stał się funduszem, który w końcu lutego miał najniższą ekspozycję na rynek akcji. Dotychczasowy lider w tym względzie, czyli OFE Allianz, zwiększył w lutym udział akcji aż o +4,2 punktu procentowego. Liderem ekspozycji na rynek akcji od pół roku pozostaje OFE Pekao Pioneer - jego zaangażowanie w papiery udziałowe w lutym wyniosło 36,4%.
Według naszych szacunków, w lutym zarządzający funduszami emerytalnymi ponownie stanowili popytową stronę na rynku. Sporządzona przez nas dekompozycja zmiany zaangażowania w akcje pokazuje, że tym razem zarządzający saldo inwestycji przekroczyło +200 mln PLN.
W lutym pojawiło się aż 11 informacji o zmianie zaangażowania funduszy emerytalnych na rynku akcji. Wysoką aktywność przejawiało w tym względzie OFE PZU Złota Jesień, co potwierdza nasze szacunki o najwyższym, spośród wszystkich funduszy, saldzie inwestycji tego OFE na rynku akcji. Warto podkreślić, że aż 10 informacji dotyczyło zwiększenia stanu posiadania, co świadczy o dobrej ocenie wystawianej przez zarządzających OFE, w odniesieniu do potencjału wzrostowego niektórych spółek. Tomasz Publicewicz
Analizy Online Sp. z o.o.
Pełna wersja raportu, z wykresami, dostępna w wersji src="http://i.wp.pl/a/i/emerytury/pdf.gif"/>