Inwestycje KGHM na około 500 mln USD w nowe złoże w Kanadzie od 2012 roku (opis)
05.05. Warszawa (PAP) - Harmonogram inwestycji KGHM w realizację projektu Afton-Ajax zakłada, że do grudnia 2011 roku powstanie bankowe studium wykonalności, a wydatek inwestycyjny...
05.05. Warszawa (PAP) - Harmonogram inwestycji KGHM w realizację projektu Afton-Ajax zakłada, że do grudnia 2011 roku powstanie bankowe studium wykonalności, a wydatek inwestycyjny w wysokości 535 mln USD nastąpi przez kolejne 18 miesięcy, począwszy od 2012 roku. KGHM będzie finansował inwestycje proporcjonalnie do udziałów w projekcie - poinformował Krzysztof Kubacki, dyrektor departamentu M&A w KGHM.
"Bankowe studium wykonalności projektu ma być gotowe w grudniu 2011 roku, potem podejmiemy decyzję, czy skorzystać z opcji kupna dalszych 29 proc. udziałów. Wydatek 535 mln USD na inwestycje planowany jest w 2012 roku" - powiedział Kubacki podczas środowej konferencji prasowej KGHM.
Dodał, że budowa kopalni trwa około 18 miesięcy i w takim okresie byłyby rozłożone środki na inwestycje.
"Spółki będą proporcjonalnie ponosić koszty inwestycji, a więc 80 proc. kosztów KGHM i 20 proc. Abacus" - powiedział.
"Zwrócimy się po finansowanie obce i mamy nadzieję, że banki pozytywnie ocenią ten projekt" - dodał Herbert Wirth, prezes spółki.
KGHM Polska Miedź podpisał we wtorek z Abacus Mining & Exploration Corporation umowę w sprawie wspólnej realizacji projektu górniczego miedzi i złota Afton-Ajax, położonego w Kanadzie. KGHM kupi 51 proc. udziałów we wspólnie tworzonej spółce joint-venture, za 37 mln USD oraz nabędzie prawo opcji na zakup dalszych 29 proc. udziałów, za kwotę maksymalną 35 mln USD.
Umowa inwestycyjna zawiera również zobowiązanie KGHM Polska Miedź SA dotyczące zorganizowania finansowania wydatków inwestycyjnych projektu w wysokości 535 mln USD.
Po otrzymaniu studium wykonalności, KGHM będzie mógł nie skorzystać z opcji zakupu dodatkowych 29 proc. udziałów w projekcie. Będzie miał także możliwość odsprzedania już zakupionych udziałów.
"Jest opcja wyjścia i możliwość odsprzedania tych udziałów na warunkach rynkowych. Jestem jednak przekonany, że wyniki studium będą bardzo pozytywne" - powiedział Kubacki.
KGHM szacuje, że biorąc pod uwagę wydatki inwestycyjne oraz zakładając ceny miedzi i złota na obecnym poziomie, zwrot z inwestycji powinien nastąpić 1,5 roku po uruchomieniu produkcji, która przewidziana jest w 2013 roku.
Umowa z Abacus przewiduje także nabycie do 10 proc. akcji spółki Abacus (15 mln sztuk akcji) w drodze emisji zamkniętej za łączną kwotę 4,5 mln CAD, w terminie do 10 maja 2010 roku. Po tej transakcji KGHM będzie posiadał niecałe 9 proc. akcji Abacus.
Realizacja umowy inwestycyjnej wymaga zgody akcjonariuszy spółki Abacus. Walne zgromadzenie w tej sprawie odbędzie się około 22 czerwca. KGHM ma zamiar zarejestrować na to WZA akcje Abacusa, zakupione do 10 maja.
"Spółka Abacus i KGHM są przekonani, że akcjonariusze zaakceptują ten projekt. Akcjonariat Abacusa jest rozproszony. Będziemy uczestniczyć w spotkaniach z inwestorami i będziemy przekonywać by głosowali za projektem" - powiedział Kubacki.
Projekt Afton-Ajax zakłada produkcję roczną miedzi na poziomie 50 tys. ton, a produkcję złota na poziomie 100 tys. uncji. Przewiduje się 23-letni okres eksploatacji złoża począwszy od roku 2013. Koszty produkcji jednej tony miedzi szacowane są na poziomie ok. 2.000 USD.
"Projekt będzie generował 50 tys. ton miedzi rocznie i ponad 3 tony złota. Jest to bardzo istotny czynnik dla tego projektu. Około 25 proc. przychodów z tego projektu będzie pochodziło ze sprzedaży złota" - powiedział Kubacki.
"Zgodnie z obecnym stanem wiedzy zakładamy, że projekt będzie eksploatowany przez 23 lata. Studium wykonalności pokaże, czy te zasoby będą jeszcze większe, czy uda się wydłużyć okres eksploatacji, być może uda się zwiększyć wielkość produkcji" - dodał.
Przy wyborze lokalizacji projektu KGHM kierował się m.in. minimalizacją ryzyka związanego z podjęciem działalności za granicą.
"Celem było dla nas maksymalnie obniżyć ryzyko rozpoczęcia działalności inwestycyjnej za granicą. Złe doświadczenia afrykańskie zawsze były cieniem, minimalizacja ryzyka była dla nas bardzo ważna" - powiedział Wirth.
Kubacki poinformował, że złoże było w przeszłości częściowo eksploatowane.
"Projekt był eksploatowany w latach 1989-97. Wtedy wyeksploatowano 14 mln ton rudy, my w ciągu roku będziemy eksploatować 22 mln ton" - powiedział.
Poinformował, że spółka Abacus kupiła złoże w 2002 roku. Od tamtej pory spółka prowadziła prace nad udokumentowaniem złoża i nad prowadzeniem analiz techniczno - ekonomicznych opłacalności zainwestowania w projekt.
"W wyniku prac eksploracyjnych udało się udokumentować zasoby na 442 mln ton rudy zasobów prawdopodobnych i pewnych" - powiedział.(PAP)
pam/ jtt/