Trwa ładowanie...

Irlandia otrzyma pomoc ze strefy euro, jeśli zechce

Ministrowie finansów krajów strefy euro oraz MFW zgodzili się utworzyć pakiet pomocowy dla irlandzkiego sektora bankowego, zastrzegając, że decyzję o konieczności pomocy musi podjąć sama Irlandia - ogłosił szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker

Irlandia otrzyma pomoc ze strefy euro, jeśli zechceŹródło: AFP, fot: Miguel Riopa
dpefvld
dpefvld

Ministrowie finansów krajów strefy euro oraz MFW zgodzili się utworzyć pakiet pomocowy dla irlandzkiego sektora bankowego, zastrzegając, że decyzję o konieczności pomocy musi podjąć sama Irlandia - ogłosił szef Eurogrupy Jean-Claude Juncker.

Odbędą się rozmowy, w których obok Irlandii udział wezmą Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny (EBC) i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) - ogłosił Juncker, szef Eurogrupy zrzeszającej ministrów finansów państw należących do strefy euro.

- Dzięki tym rozmowom będziemy dysponować instrumentami potrzebnymi w sytuacji, gdyby Irlandia zwróciła się o pomoc z UE, MFW i Eurogrupy - dodał podczas konferencji prasowej w Brukseli.

MFW ma uczestniczyć w tych rozmowach na prośbę irlandzkich władz - poinformował przedstawiciel Funduszu.

dpefvld

Juncker zapowiedział, że Eurogrupa będzie "podejmować zdecydowane i skoordynowane działania, aby zapewnić finansową stabilność strefy euro, jeśli zajdzie taka konieczność.

Irlandzki premier Brian Cowen podał, że Irlandia ma zapewnione wystarczające środki finansowe do połowy 2011 roku i nie potrzebuje obecnie dodatkowego wsparcia. Zaznaczył jednak, że przedstawiciele irlandzkich władz prowadzili rozmowy "z europejskimi partnerami, by ustalić, w jaki sposób można wyeliminować ryzyka rynkowe".

EBC oraz niektóre kraje strefy euro naciskają na Dublin, by ten jak najszybciej zwrócił się o pomoc finansową. Chcą dzięki temu uniknąć tzw. efektu zarażenia, czyli sytuacji, w której kryzys w Irlandii rozlałby się na również borykające się z problemami Portugalię i Hiszpanię.

Według źródeł w strukturach EU pakiet pomocowy dla Irlandii miałby wynieść od 45 do 90 mld euro.

dpefvld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpefvld