ISP: 80 proc. uchodźców w Polsce mieszka w trudnych warunkach

Najnowsze wyniki badań o zagrożeniach bezdomnością wśród uchodźców przedstawiła w poniedziałek w
Warszawie dr Kinga Wysieńska z Instytutu Spraw Publicznych

ISP: 80 proc. uchodźców w Polsce mieszka w trudnych warunkach
Źródło zdjęć: © ˆ Chepko Danil - Fotolia.com

80 proc. uchodźców w Polsce mieszka w trudnych warunkach lokalowych; mieszkania przez nich zajmowane często są w złym stanie technicznym i są przeludnione - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Spraw Publicznych.

Wśród głównych przyczyn bezdomności uchodźców eksperci ISP wyliczają: ograniczoną liczbę mieszkań socjalnych i komunalnych (w tym mieszkań odpowiednich dla rodzin wielodzietnych); niewydolność ekonomiczną uchodźców (czyli niezdolność do osiągnięcia dochodów wystarczających na wynajęcie i utrzymanie odpowiedniego mieszkania); niechęć właścicieli do wynajmowania mieszkań cudzoziemcom.

Najnowsze wyniki badań o zagrożeniach bezdomnością wśród uchodźców przedstawiła w poniedziałek w Warszawie dr Kinga Wysieńska z Instytutu Spraw Publicznych oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Wynika z nich, że jedynie 20 proc. uchodźców ma zabezpieczone warunki mieszkaniowe.

Podkreśliła, że Polacy mają większe szanse na wynajem mieszkania niż uchodźcy. Wśród tych ostatnich większe szanse mają mężczyźni niż kobiety. "Uchodźcy popadają zazwyczaj w bezdomność ukrytą. Zamieszkują w lokalach niezabezpieczonych, niebezpiecznych dla zdrowia. Często są to lokale przeludnione, które nie zapewniają prywatności oraz bezpiecznej przestrzeni do nawiązywania relacji społecznych" - powiedziała Wysieńska.

Podczas podobnych badań ISP z 2011 roku liczbę uchodźców pozostających w Polsce bezdomnymi oszacowano na poziomie około 2 tys. osób. "Uchodźcy, którzy przyjeżdżają do Polski, są bezdomni na dzień dobry. W większości przypadków mieszkają w miejscach zbiorowego zakwaterowania lub w przeludnionych mieszkaniach, często o bardzo niskim standardzie. Im dłużej przebywają w takich warunkach, tym trudniej im zmienić swoją sytuację życiową" - podkreśla w komentarzu do badania Wysieńska.

ISP podkreśla, że bezdomność i wykluczenie mieszkaniowe mają negatywny wpływ na różne sfery życia uchodźców, w tym na zwiększony poziom agresji i występowanie wśród nich aktów przemocy; na relacje między członkami rodziny (rozpad więzi i brak dbałości o dzieci) oraz na edukację dzieci (częsta zmiana miejsca pobytu powoduje konieczność zmiany szkoły; zdarza się, że dzieci w ogóle przestają się uczyć).

By zapobiec tym problemom, ISP formułuje szereg wniosków i zaleceń. Wskazuje m.in., że uchodźcom trzeba zapewnić program aktywizacji zawodowej i pomoc w znalezieniu mieszkania, zwiększyć także pulę mieszkań przeznaczonych dla uchodźców.

MA

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (34)