Trwa ładowanie...

Istnieje życie bez Komisji Trójstronnej

Już od roku związki zawodowe, organizacje pracodawców i rząd nie są w stanie ustalić nowych zasad prowadzenia dialogu społecznego - alarmuje "Rzeczpospolita".

Share
Istnieje życie bez Komisji Trójstronnej
Źródło: AFP
d3v1fng

Komisja Trójstronna w praktyce nie działa już od ponad roku. "Solidarność" zaproponowała, aby obecną komisję zastąpiła rada dialogu społecznego. Miałaby to być niezależna instytucja z własnym budżetem podległa albo marszałkowi Sejmu, albo prezydentowi. Rada miałaby prawo inicjatywy ustawodawczej, a jej decyzje byłyby dla rządu wiążące.

Obecnie wszystkie trzy centrale związkowe ustalają wspólne stanowisko. "Nasze prace zbliżają się do końca. Myślę, że w pierwszych dniach lipca przekażemy je pracodawcom" - mówi Tadeusz Chwałka, przewodniczący Forum Związków Zawodowych.

d3v1fng

Pracodawcy jednak nie wierzą w szybkie porozumienie się ze związkami. "Miesiąc temu wysłaliśmy im nasze propozycje zmian, ale dotąd nikt się do nich nie odniósł" - tłumaczy Zbigniew Żurek, ekspert Business Centre Club.

"Mamy już przygotowane swoje propozycje, ale pokażemy je dopiero wtedy, gdy partnerzy społeczni zaprezentują wypracowane przez siebie rozwiązania" - mówi wiceminister pracy Jacek Męcina.

Więcej na http://www.rp.pl

d3v1fng

Podziel się opinią

Share
d3v1fng
d3v1fng